آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های شرق افغانستان

گزارش‌های دریافتی از شرق افغانستان حاکی از آن است که آتش سوزی‌ها  در ولایت نورستان که به کنر نیز سرایت کرده بود٬ در حال گسترش به جنگل‌های ولایت لغمان است.

 پس از ۱۱ روز به این طرف مسئولین محلی و شهروندان مناطق نزدیک به آتش‌سوزی در تلاش‌اند تا آتش سوزی را خاموش کنند و یا از گسترش آن جلوگیری نمایند٬ اما موفقیت کمتری داشته‌اند.

خبرهای ضد و نقیض در مورد آتش‌سوزی‌های  اخیر وجود دارد ازجمله، جنجال میان دو قبیله بر سر درختان(جلغوزه – جلغوز) صورت گرفته و یکی از این دو قبیله برای انتقام‌گیری از طرف مقابل درخت‌های جلغوزه را آتش‌زده است.

اما اداره محیط زیست آتش سوزی ولایت نورستان این خبر را تکذیب کرده، و گفته است که دلیل این آتش‌سوزی در جنگلات نورستان از بی‌احتیاطی یک چوپان به وجود آمده و با سرعت به دیگر مناطق گسترش پیدا کرده است.

مولوی نجیب‌الله حنیف، رئیس اطلاعات و فرهنگ دولت سرپرست طالبان در ولایت کنر واقع در شرق افغانستان روز شنبه به رسانه‌های محلی اعلام کرد: آتش‌سوزی از دو روز به‌ این‌سو در منطقه «دیکل» شهرستان چپه دره این ولایت به وقوع پیوسته و تلاش‌ها برای مهار آتش‌سوزی ادامه دارد.

وی افزود: مردم محل در یک منطقه آتش را مهار کرده‌اند. تلاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی در مناطق دیگر نیز آغاز شده است.

در همین راستا، سمیع‌الحق حق‌بیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت نورستان نیز گفت: «خندق‌های بزرگی در اطراف آتش‌سوزی‌ها کنده شده و خطر گسترش آن به درختان وجود ندارد».

همچنین شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان در دیدار با دینگ ینان، سرپرست سفارت چین در کابل خواهان کمک فوری این کشور برای مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها شده است.

در حالی که جنگل‌های برخی شهرستان‌های نورستان و کنر بیش از یک هفته بدین‌سو شاهد آتش‌سوزی بوده اما مقامات ارشد طالبان در کابل هنوز جزئیاتی درباره دلایل و دامنه این آتش‌سوزی ارائه نکرده‌اند.

بر بنیاد تخمین‌های مقام‌های محلی تاکنون ۱۷ صد جریب زمین و جنگل در طعمه آتش شده است.