آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

  مراسم ازدواج در ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است. هر منطقه از شهر و روستای این کشور دارای سنت های ازدواج  جالب، زیبا و مخصوص به خود میباشد.

  بسیاری از آداب و رسوم های ازدواج در ترکیه شبیه ایران و افغانستان است. از جمله این آداب، قبل از ازدواج رفتن به خواستگاری با شیرینی و دسته گل نزد خانواده  دختر میباشد.

   مراسم خواستگاری

  یکی از مهمترین مراسم ازدواج خواستگاری است. در این مراسم عروس با  قهوه ترک از میهمانان پذیرایی می کند اما در فنجان قهوه داماد مقدار زیادی نمک اضافه کرده و اینگونه میزان صبر و تحمل داماد را محک می زنند. 

   داماد نیز در حین خوردن قهوه نمکی نباید اخم کند و با نوشیدن قهوه صبر بالای خود را به خانواده عروس و عروس خانم نشان دهد.

   در ایران و فغانستان عروس به جای قهوه با چایی از خانواده داماد پذیرایی میکند و از شور کردن چایی برای داماد هم خبری نیست.

  پس از نوشیدن قهوه یکی از بزرگترین عضو فامیل داماد که معمولا پدر داماد است با گفتن به  امر خدا و پیغمبر دخترتان را برای پسرمان خواستگاری می کنیم رسما خواستگاری آغاز میشه  و منتظر جواب خانواده عروس می شوند.

  اگر جواب خانواده عروس مثبت باشد دو خانواده قول و قرار گذاشته و یک بقچه به منزل دختر فرستاده میشود و از این روز به بعد دختر و پسر برای مراسم نامزدی آماده میشوند.

  بسیاری از خانواده ها در همان روز خواستگاری مراسم نامزدی را انجام داده، بعضی دیگر نیز روز خاص دیگری را برای آن در نظر میگیرند.

   مراسم نامزدی

  بعد از خواستگاری مراسم نامزدی انجام میشود. این مراسم معمولا در منزل عروس و یا در یک فضای باز تربه میزبانی خانواده عروس انجام می گیرد. بعد از آمدن همه ی مهمان ها نوبت به تبادل حلقه نامزدی توسط اقوام نزدیک میرسد.

   حلقه ها را که توسط یک روبان قرمز رنگ به هم متصل می باشد در سینی تزیین شده قرار داده و در مراسم نامزدی در دست راست کرده و توسط یکی از اقوام نزدیک با آرزوی خوشبختی قیچی می شود. پس از آن  دوستان و آشنایان هدیه های خود را که معمولا پول و یا طلا هستند تقدیم میکنند و سپس از همه مهمانان پذیرایی صورت می گیرد.

   مراسم حنابندون 

  شب حنا یکی از زیباترین مراسم ازدواج در ترکیه است. چند  روز قبل از مراسم عروسی و ازدواج در ترکیه، خانم ها دور هم جمع شده و مراسم حنابندان را برپا میکنند. عروس روبند قرمز با لباس قرمز و یا بنفش رنگی می پوشد. حنا توسط خانواده و اقوام داماد در سینی نقره ای همراه با دو شمع روشن سمت عروس آورده می شود. سپس همه دختران اطراف عروس جمع شده و با خواندن  یکی از آهنگ های مخصوص این مراسم دور عروس میرقصند و سعی می کنند عروس را بگریانند .(عروس هم ادای گریه  را در می آورد 🙂 پس از سکه گذاشتن در دست عروس توسط مادر شوهر دست عروس را حنا می بندند و همزمان ما بقی میهمانان نیز کف دستشان را به اندازه یک سکه حنا کرده و به رقص و پایکوبی می پردازند .

  عروسی 

  در نهایت مهمترین قسمت ازدواج در ترکیه انجام مراسم عروسی میباشد. مراسم عروسی در ترکیه معمولا بنا بر خواسته عروس و داماد در مکان های مختلفی مانند سالن های بزرگ عروسی، بعضی زمان ها در کنار ساحل و یا در باغی اختصاصی برگزار میشود.

  از رسم های جالب ازدواج در ترکیه این است وقتی داماد برای تحویل گرفتن عروس می رود باید چندین مرتبه در خانه را بزند چرا که خانواده ی عروس به شوخی در را به رویش باز نمی‌کنند بعد از باز شدن در نیز باید به کودکانی که قبل از آمدن عروس رو به روی او قرار گرفته اند شیرینی و یا مبلغی پول دهد تا اجازه آمدن عروس صادر شود.

  جلو در خانه عروس آنقدر موسیقی پخش می‌کنند و پایکوبی می‌کنند تا عروس از خانه بیرون بیاید. پدر عروس و یا برادر او عروس را با دعای خیر همراهی میکند تا دست او را در دست داماد بگذارد. در دعای خیری که برای دخترش می خواند از خداوند می خواهد که پاقدم دخترش را خوش یمن کند و دخترش برای محلی که در آن قدم می گذارد، به همراه خود برکت، امید، شانس و اقبال ببرد. کمربند  قرمزی که بر کمر عروس بسته می شود نیز در واقع سمبل بلوغ و گذر از مرحله دختری به مرحله زنانگی می باشد. این کمربند قرمز که از طرف پدر و یا برادر عروس بسته میشود در اصل رسمی بسیار قدیمی و از زمان عثمانی میباشد.

   در گذشته ، فقدان کمربند دوران کودکی منجر به شایعات محلی می شد، اما در شهرها و شهرهای مدرن ، عروس تصمیم می گیرد که آن را بپوشد. به طور مشابه، برخی از عکس ها عروس های ترکیه ای را با حجاب قرمز نشان می دهند، اما این نادر است.

  مراسم عروسی و ازدواج در ترکیه برای بعضی از خانواده ها یک شب و برای بعضی از خانواده های سنتی و یا پرجمعیت مراسم عروسی تا ۳ شبانه روز ادامه پیدا میکند.

  از دیگر مراسم جالب که در شب عروسی و ازدواج در ترکیه انجام میشود این است که دوستان عروس اسمشان را زیر کفش عروس مینویسند و بعد از رقصیدن های فراوان در پایان شب کفش عروس را بررسی میکنند و اسم هر کسی که پاک شده باشد یعنی به زودی ازدواج میکند.

  در پایان مراسم، عروس دسته گل خود را به سوی دخترانی که در پشت سر او صف کشیده اند پرت میکند و هر دختری که موفق به گرفتن آن شود به این معناست که عروس بعدی او خواهد بود.پس از پایان همه مراسم عروس و داماد با سوار شدن در ماشین گلپوش با رقص و پایکوبی  به سوی خانه جدیدشان می روند.