آسیب درب ایاصوفیه؛ احتمال ۵ سال زندان برای متهم

مردی که متهم به آسیب رساندن به یکی از درب‌های تاریخی ایاصوفیه است، با احتمال ۵ سال زندان مواجه شده است. این درب، مربوط به ورودی بخش طبقه بالایی ایاصوفیه است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۸ سپتامبر، ایاصوفیه در تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۲۰ با دستور رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، از موزه به مسجد تغییر کاربری داد. روز ۳ جولای ۲۰۲۲، ماموران حراست ایاصوفیه متوجه شدند درب زنجیردار منتهی به طبقه بالا شکسته شده است.

با بررسی فیلم‌ دوربین‌های مداربسته مشخص شد که فردی با نام عاطیف کاسار، حدود ساعت ۵:۳۰ صبح وارد محوطه ایاصوفیه شده و پس از عبور از یک منطقه ممنوعه، به طبقه بالا رفته است. نامبرده حدود ۳ ساعت در طبقه بالایی ایاصوفیه استراحت کرده و سپس از این مکان خارج شده است.

پس از ثبت شکایت کیفری، دفتر دادستان کل استانبول تحقیقات خود را درباره این حادثه آغاز کرد. متهم پس از حضور در مجتمع قضایی توضیح داد: «به دلیل ابتلا به افسردگی، از دارو استفاده می‌کنم. برای اقامه نماز به مسجد ایاصوفیه رفته بودم. پس از خواندن نماز، خروجی را پیدا نکردم و مدتی خوابم برد. یادم نیست در را خراب کردم یا نه».

او با اتهاماتی ازجمله «آسیب رساندن به اماکن مذهبی و قبرستان‌ها» و «نقض مصونیت سکونت» روبروست که می‌تواند مجموعا ۵ سال زندان برای وی به همراه داشته باشد. در جریان جلسه دادگاه متهم که روز ۲۶ سپتامبر برگزار شد، قاضی تصمیم گرفت تا ابتدا این مسئله بررسی شود که آیا درب آسیب دیده، یک دارایی فرهنگی ملی محسوب می‌شود یا خیر. بررسی این پرونده ادامه خواهد داشت.