آغاز روند حذف دلار از مبادلات تجاری ایران، افغانستان و پاکستان 

وزارت بازرگانی پاکستان روز شنبه ۳ ژوئن، با صدور بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که مبادلات پایاپای با ایران، افغانستان و روسیه در برخی کالاها را مجاز می‌داند.

به گزارش فارس به نقل از المیادین، ناظران اقتصادی و خبرنگاران پاکستانی از تصمیم دولت پاکستان برای اجرای سازوکار پایاپای در تجارت با ایران استقبال کردند و از آغاز روند حذف دلار از مبادلات تجاری با ایران خبر دادند. به اعتقاد آن‌ها با این روش وابستگی به دلار در تجارت دوجانبه کاهش یافته و جلوی فعالیت‌های غیررسمی تجارت و قاچاق نیز گرفته می‌شود.

وزارت بازرگانی پاکستان در بیانیه خود آورده است که دستور ویژه‌ای صادر کرده است تا مبادلات پایاپای با افغانستان، ایران و روسیه در برخی کالاها مجاز باشد و این دستور، واردات گاز، بنزین و سایر کالاها از ایران و روسیه را از طریق سیستم پایاپای مجاز می‌داند.

به گزارش ایبنا، بخشنامه رسمی وزارت بازرگانی پاکستان در اعلام فهرست کالا‌های تجاری برای تجارت تهاتری با ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های چاپی و الکترونیکی این کشور داشته و کارشناسان این طرح را برای کاهش فشار دلار و بهبود وضعیت واردات و صادرات پاکستان موثر دانستند.

روزنامه‌های پاکستانی نوشتند که اجرای رسمی سازوکار مبادله کالا در تجارت با ایران، روسیه و افغانستان به ویژه تسهیل واردات فرآورده‌های نفتی از کشور همسایه ایران، خبر خوشی را برای جامعه تجاری و صنعتی پاکستان دارد.

دولت پاکستان که با کمبود ذخایر ارزی مواجه است و این ذخایر تنها برای واردات یک ماه این کشور کافی است، به شدت تلاش می‌کند تا بحران تراز پرداخت‌ها را مدیریت و نرخ تورم را کنترل کند؛ نرخ تورم این کشور در ماه می به ۳۸ درصد نزدیک شد.