آغاز سال جدید آموزش نیروی هوایی ترکیه با پرواز آکار وزیر دفاع

مراسم افتتاحیه سال آموزش ۲۰۲۲-۲۰۲۱ نیروی هوایی، با  حضور وزیر دفاع حلوسی آکار، ژنرال یاشار گولر فرمانده ستاد کل ارتش، ژنرال موسی آوسور فرمانده نیروی زمینی، عدنان اوزبال فرمانده نیروی دریایی و ژنرال حسن کوچوک‌ آک‌یوز فرمانده نیروی هوایی در دوازدهمین  پایگاه اصلی حمل و نقل هوایی شهر کایسری برگزار شد.

در این مراسم حلوصی آکار به همراه ژنرال حسن کوچوک آک‌یوز با هواپیمای A400M به پرواز درآمدند. با فرود آمدن این هواپیما که آکار خلبانی آن را بر عهده داشت، آغاز سال تحصیلی رسماً اعلام شد. 

از هواپیمای A400M معروف به “کوجا یوسف” در امور مختلفی از جمله عملیات و کمک‌های بشردوستانه و همچنین در تخلیه پرسنل از افغانستان استفاده شده است.

ماموریت تخلیه پرسنل از افغانستان

آکار در این مراسم با تبریک آغاز سال جدید تحصیلی و تاکید بر اینکه نیروهای مسلح ترکیه فعالیت‌های مهمی را در داخل و خارج از کشور انجام می‌دهند گفت: «موفقیت های فرماندهی نیروی هوایی ما، به عنوان یکی از عناصر اساسی، در ماموریت‌های عملیاتی و صلح بین المللی به وضوح قابل مشاهده است. از نگاه فنی، اداری و بین المللی، ماموریت تخلیه پرسنل از افغانستان نمونه بارز یکی از این موفقیت هاست».

ترکیه یکی از نیرومندترین نیروهای هوایی جهان

آکار با گرامی‌داشت صد و دهمین سالگرد تاسیس نیروی هوایی ترکیه گفت: «شما به عنوان یکی از نیرومندترین نیروهای هوایی جهان وظایف خود را با فداکاری و قهرمانی انجام داده‌ و به این کار ادامه خواهید داد».

وی  با تاکید بر اینکه برای انجام وظایف خود بایستی به بهترین شکل ممکن و تا انتها به مبارزه خود ادامه دهید، گفت: «ما برای حفظ وحدت و یکپارچگی، محافظت از امنیت مردم و مرزهایمان و حفظ حاکمیت و استقلال کشور و ملت خود با جان و دل مبارزه خواهیم کرد».

آکار با بیان این «مهمترین وظیفه ما مبارزه با تروریسم است» گفت تمام تلاش ما نابودی و تضعیف تروریسم است تا ملت نجیب خود را از این بلا نجات دهیم .

او همچنان  با اشاره به تحولات مهم صنعت دفاعی اظهار داشت، ما قطعات هلیکوپتر، پهباد، هویتزر را در کشور خود طراحی، تولید و صادر می‌کنیم و امیدوارم در آینده نزدیک هواپیمای رزمی ملی خود را بسازیم و به هر نحوی وابستگی خارجی را از بین ببریم.