آغاز فعالیت‌های سینمایی با اکران ۲ فیلم مستند در افغانستان

پس از یک وقفه هفت ماهه، فعالیت‌های سینمایی با اکران ۲ فیلم مستند آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از وقفه هفت ماهه «افغان فیلم» از دو فیلم مستند «شاهراه سالنگ» و «پل کمپنی» که درباره بازسازی شاهراه سالنگ و ساخت پل کمپنی شهر کابل است، رونمایی کرد و آن‌ها را به نمایش گذاشت.

مولوی شفیع‌الله جاوید افغان، رئيس افغان فیلم در محفل نمایش فیلم‌های یادشده گفت: «کارمندان افغان فیلم با اندک وسایل و تجهیزات توانسته‌اند که این مستندها را تولید و تهیه کنند».

«ذبیح الله مجاهد» سخنگو و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در این برنامه از سینماگران و فیلم‌سازان خواست تا در راستای نیازمندی‌های جامعه به تولید فیلم بپردازند.

«جاوید افغان» رئیس افغان فیلم اظهار داشت: «تلاش می‌کنیم که برنامه‌های تفریحی تهیه کنیم تا توجه خارجی‌ها نیز جلب شود و آن‌ها به سفر به افغانستان علاقمند شوند. در کنار آن چیزی را به مردم نشان دهیم که در دهه گذشته در افغانستان اتفاق افتاده است».

گرچه افغان فیلم‌ آغاز دوباره سینما در افغانستان را یادآور می‌شود، اما  از نظر سینماگران تولید فیلم‌های سینمایی بدون موسیقی و حضور زنان ممکن نیست.

«محمد اعظم همسفر» کارگردان و بازیگر می‌گوید: «اگر ما بخواهیم فیلم بسازیم، شما می‌دانید که در یک جامعه هم مرد نقش دارد و هم زن نقش دارد. ما نمی‌توانیم فیلم و یا سریالی بسازیم که در آن زن نقش نداشته باشد».

در پی روی کار آمدن طالبان در افغانستان از اواخر مرداد امسال قوانین سختگیرانه‌ و محدودکننده‌ای به‌ویژه برای زنان وضع شده که از آن جمله می‌توان به تعیین پوشش و نحوه حضور زنان در اماکن عمومی، منع تحصیل دختران و محدودیت‌های فزاینده در اشتغال آن‌ها اشاره کرد.