آغاز هشتاد و نهمین نشست مجمع عمومی پلیس بین‌الملل (اینترپل) در استانبول

این نشست امروز در مرکز فرهنگی و کنگره خلیج استانبول با رژه هیئت تشریفاتی افسران پلیس که پرچم ترکیه را در دست داشتند آغاز به کار کرد. در این مراسم که سرود ملی ترکیه و سرود اینترپل توسط گروه رژه آکادمی پلیس نواخته شد، یاد تمامی افسران پلیس که به شهادت رسیده‌اند، گرامی داشته شد.

رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهوری ترکیه با ارسال ویدئویی به هشتاد و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان اینترپل که در استانبول در حال برگزاری است، اظهار داشت: تروریست‌هایی که به دموکراسی حمله کرده و انسان‌های بی‌گناه از جمله زنان، کودکان، سالمندان یا کارمندان را به قتل می‌رسانند، نباید اجازه داد آزادانه پرسه بزنند.

اردوغان با ابراز خرسندی از میزبانی این نشست، تصریح کرد:ما به عنوان یکی از اعضای موسس این سازمان تاکنون میزبان دو جلسه مجمع عمومی بوده‌ایم. ابتدا در استانبول در سال ۱۹۵۵ و سپس در سال ۱۹۹۶ در آنتالیا. اکنون نیز خوشحالیم که بار دیگر پس از ۲۵ سال در استانبول زیبا از مجمع عمومی اینترپل میزبانی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اینترپل با ۱۹۴ عضو یکی از بزرگترین سازمان‌های جهان بوده و ترکیه در سال ۱۹۳۰ به کمیسیون پلیس جنایی بین‌المللی که پیشگام اینترپل است پیوست، ادامه داد: ما انتظار همبستگی داریم، به ویژه در زمینه استرداد فراریان گروه تروریستی فتو و سرکردگان‌ گروه‌های تجزیه طلب این انتظار را داریم.

اردوغان با اشاره به اینکه ترکیه در مرکز آسیا، اروپا و آفریقا با خطرات امنیتی مواجه است، گفت:«گروه تروریستی پ.ک.ک نیز یکی از این تهدیدات است که ترکیه از ۴۰ سال پیش در حال مبارزه با آن است».

وی افزود: ترکیه یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از درگیری‌ها به ویژه در کشورهای همسایه سوریه و عراق دیده است. گروه‌های مختلف تروریستی از داعش گرفته تا پ.ک.ک/پ.ی.د و فتو گروه‌هایی هستند که ترکیه مصمم به مبارزه با آنهاست.

در مراسم امسال نمایندگان از بیش از ۱۶۰ کشور در سطح وزیر، معاون وزیر و نماینده سازمان‌های بین‌المللی حضور دارند.

در این نشست، رئیس اینترپل، معاونان و اعضای کمیته اجرایی با برگزاری انتخابات برگزیده خواهند شد.