سامور، یک سیستم پل شناور لجستیکی است که می تواند روی زمین و آب به‌سرعت نصب شود. این نخستین پروژه اصلی طراحی و توسعه سیستم دفاعی ترکیه بود. از آن زمان ترکیه در طراحی و ساخت جنگنده و پهپادهای نظامی، جنگ‌افزارهای دفاعی و سیستم‌ها ناوبری پیشرفت فراوانی داشته است. (FNSS - Anadolu Agency)

بیشترین میزان صادرات محصولات صنعت دفاعی و هواپیمایی ترکیه طی ۴ ماه نخست امسال با ۳۸۶ میلیون دلار به آمریکا انجام گرفت.

بخش صنعت دفاعی و تولیدات هواپیمایی ترکیه طی ۴ ماه نخست سال جاری به آمریکا صادرات ۳۸۶/۱ میلیون دلاری انجام داد. بنابراین، آمریکا در صدر فهرست عمده وارد‌کنندگان محصولات صنعت دفاعی و هواپیمایی از ترکیه قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری ملی ترکیه «آناتولی»، براساس داده‌های وزارت تجارت و شورای صادرکنندگان ترکیه، میزان صادرات محصولات صنعت دفاعی و تولیدات هواپیمایی کشور طی ۴ ماه نخست امسال با رشد ۴۷/۷ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۹۴۹ میلیون و ۷۴۴ هزار دلار رسید.

میزان صادرات محصولات صنعت دفاعی و هواپیمایی ترکیه به آمریکا در این دوره با ۵۶ درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ۳۸۶ میلیون و ۱۱۳ هزار دلار افزایش یافت.

آذربایجان نیز طی این بازه زمانی با واردات ۱۱۷ میلیون و ۳۱۵ هزار دلاری از ترکیه در رتبه دوم این فهرست قرار گرفت. بخش صنعت دفاعی و هواپیمایی ترکیه طی ۴ ماه اول سال گذشته به آذربایجان صادرات ۸ میلیون و ۷۹۵ هزار دلاری انجام داده بود.

همچنین امارات متحده عربی با صادرات ۹۰ میلیون و ۲۹۹ هزار، بنگلادش ۵۷ میلیون و ۸۲۷ هزار و آلمان ۵۰ میلیون و ۱۴هزار دلاری در رده‌های بعدی قرار گرفتند.