آمریکا تامین‌کنندگان قطعات برای برنامه‌های نظامی ایران را تحریم کرد

دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی «اوفاک» وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا 6 شرکت و 1 نفر را به‌دلیل نقش آنها در تسهیل دسترسی ایران به قطعات الکترونیکی برای برنامه‌های نظامی خود تحریم کرد.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در چارچوب این تصمیم، رئیس شركت پردازان سيستم نماد آرمان «پسنا» و تامین‌کنندگان این شرکت از کشورهای ایران، مالزی، هنگ کنگ و چین در فهرست تحریم‌های آمریکا ثبت شده‌اند.

برایان نلسون، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه‌ای تاکید کرده است که ایالات متحده به اعمال تحریم‌ها علیه برنامه پهپادی ایران و فعالیت‌های «دخیل در بی‌ثباتی منطقه‌ای و جهانی» ادامه خواهد داد. همچنین این امر را بیانیه دلیل «اوفاک» برای تحریم ایران از سال گذشته دانسته است. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه مهدی خوش‌قدم، مدیرکل پسنا را در تلاش‌های این شرکت برای نقض تحریم‌های آمریکا مقصر دانسته و تصریح کرد که خوش‌قدم در فروش و ارسال قطعات الکترونیکی از شرکت‌های «AMV AJ» ایران، «PASNA International» مالزی، «Arttronix» هنگ کنگ و «Jotrin»، «Vohom» و «Yinke» چین به ایران نیز نقش داشته است.

پیش از این وجود پهپادهای انتحاری ایران در ارتش روسیه و استفاده از آن‌ها در جنگ روسیه علیه اوکراین با واکنش تند آمریکا و اروپا مواجه شده بود. اگرچه مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند تعداد محدودی از پهپادهای انتحاری را پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده‌اند اما این ادعا مورد قبول کشورهای غربی نبوده است.