آمریکا: خروج نیروها از افغانستان تا ماه آگوست تمام خواهد شد

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید که تمام پایگاه‌های عملیاتی نظامی در خارج از کابل به‌گونۀ کامل به نیروهای امنیتی افغانستان انتقال یافته‌اند.

طلوع نیوز- آستین لوید وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه (۳۰ سرطان) در یک نشست خبری مشترک با جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش این کشور اعلام کرده‌است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه آگوست پایان خواهد یافت.

او افزود: «اکنون ارتش آمریکا مأموریتی را باید انجام دهد که شامل حفاظت از حضور دیپلماتیک آمریکا در افغانستان، تأمین بودجه نیروهای افغان، مشورت دهی به وزارت‌خانه‌های افغانستان و جلوگیری از ظهور مجدد تهدید هراس‌ افکنان است.»

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: «ما هنوز در مسیری هستیم که دورۀ برگشت را تا پایان ماه آگوست تمام کنیم.»

او درباره انتقال مترجمان محلی افغان نیروهای ارتش آمریکا به این کشور گفت: ” این نیروها دوستان ایالات متحده هستند که کارهای شجاعانه‌ای انجام داده‌اند. ما تعهدات خود را در قبال آنها و خانواده‌های آنها، بسیار جدی می‌گیریم.”

در همین حال، جنرال میلی می‌گوید که تمام پایگاه‌های عملیاتی نظامی در خارج از کابل به‌گونۀ کامل به وزارت دفاع افغانستان و نیروهای امنیتی افغان انتقال یافته‌اند.

او افزود: “شماری کمی از افراد عمدتاً نظامی، اما برخی از غیرنظامیان، پیمانکاران و و وزارت امور خارجه برای تامین امنیت و تقویت حضور دیپلماتیک ما در کابل، باقی مانده‌اند. نیروها در اینجا برای دستیابی به پنج وظیفه مداوم کلیدی هستند.”

او تاکید کرد که این پنج ماموریت شامل حضور اصلی دیپلماتیک قوی در کابل و حفظ یک میدان هوایی امن در کابل است.

او در ادامه می‌گوید: «بنابر این، ما همچنان منابع امنیتی خود را وقف تامین امنیت سفارت، امنیت منطقۀ بین‌المللی و امنیت پایگاه کایا، میدان هوایی بین‌المللی کابل برای دیپلمات‌ها، کارمندان و پشتیبانی مداوم ما از دولت افغانستان. خواهیم نمود.»

او به این باور است که نیروهای امنیتی افغان وظیفه دفاع از کشورشان را دارند و نیروهای امریکایی در صورت نیاز، مطابق با راهنمایی‌های رییس‌جمهور و وزیر دفاع آمریکا، از نیروهای امنیتی افغانستان پشتیبانی خواهند کرد.

اما او اضافه کرد: “آیندۀ افغانستان به‌گونۀ کامل در دست مردم افغانستان است و یک دامنۀ نتیجۀ احتمالی در افغانستان وجود دارد. من می‌خواهم بارها و بارها تأکید کنم – و قبلاً نیز این را گفته‌ام – نتیجۀ منفی، یعنی تسخیر نظامی طالبان، یک نتیجه‌گیری فراموش شده نیست. ما همچنان وضعیت را از نزدیک نظارت می‌کنیم و در صورت نیاز، تنظیمات را انجام خواهیم داد.”

او تصریح کرد که آمریکا توانایی دفاع از خود را حفظ خواهد کرد.

او در این باره می‌گوید: “ما از امکانات نظامی برخوردار هستیم و چندین گزینه در اختیار داریم تا از نیروی خود در افغانستان و سراسر منطقه، کاملاً محافظت کنیم.”

او دربارۀ افزایش حمله‌های طالبان نیز می‌گوید که او به این باور است که طالبان بیش از ۲۰۰ ولسوالی را در افغانستان تصرف کرده‌اند، اما افزود که این تنها نیمی از ۴۱۹ ولسوالی در این کشور است.

او می‌افزاید: “شما ۳۴ مرکز ولسوالی در افغانستان دارید. هیچ یک از آنها تا امروز از سوی طالبان تصرف نشده‌است، اگرچه طالبان احتمالاً نیمی از آنها را زیر فشار قرار می‌دهد.”