آنچه که در شب ۱۵ جولای در فرودگاه آتاتورک رخ داد

کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ فرودگاه آتاتورک PHOTO:AA

  در فرودگاه آتاتورک که یکی از مهمترین نقاط کودتاگران ۱۵ جولای ۲۰۱۶ بود، ۲ نفر به شهادت رسیدند و دهها نفر نیز مجروح شدند.

کودتای  ۱۵ جولای ۲۰۱۶ فرودگاه آتاتورک PHOTO:AA

در جریان کودتا در ساعت ۲۳:۰۰ کودتاگران با خودروهای زرهی، ورودی و خروجی فرودگاه را مسدود کردند و سربازان برای کنترل رفت و آمد هوایی ساعت ۲۳:۳۵ وارد برج مراقبت پرواز فرودگاه شدند.

اما ساعتی بعد، رجب طیب اردوغان با استفاده از تماس ویدیویی فیس تایم با شبکه‌های تلویزیونی ترکیه تماس گرفت و مردم را به حضور در خیابان‌ها دعوت کرد. 

اردوغان گفت، در سلامت کامل به سر می‌برد و كسی نگران او نباشد. او افزود، از مردم می‌خواهم به خیابان و فرودگاه آتاتورك بیایند و مقاومت كنند. او تاکید کرد كودتاچیان بهای سنگینی خواهند پرداخت. پس از این پیام اردوغان، صدها هزار نفر در سراسر ترکیه روانه خیابان‌ها شدند.

خائنین که راه فرودگاه آتاتورک را بسته بودند از ایمان و خرد جمعیت غافلگیر شدند.

فرمان آتش کودتاگران دو نفر را به شهادت رساند

انور یاووز کنترل کننده ترافیک هوایی، با بیان اینکه کودتاچیان از روی وسایل نقلیه نظامی به سمت مردم آتش گشودند گفت :ده ها نفر بر اثر شلیک گلوله زخمی شدند و ماهیر ایابک ۱۷ ساله و زکریا بیتمز در فرودگاه به شهادت رسیدند.

این مقاومت نتیجه داد و پلیس عملیات ویژه، با شکست دادن کودتاچیان از برج مراقبت پرواز هوایی ,دوباره کنترل برج مراقبت را به دست گرفتند.

کودتای  ۱۵ جولای ۲۰۱۶ فرودگاه آتاتورک PHOTO:AA

معاون رئیس ستاد کل ارتش امید دوندار گفت: “ترکیه ، با نشان دادن یک نمونه تاریخی از همبستگی، این تلاش کودتاگران را ناکام گذاشت. ملت ما نباید شک داشته باشد که ترکیه دروازه های کودتا و حکومت های نظامی را بسته است که دیگر هرگز باز نمی شود.”