آنکارا، ازمیر، استانبول؛ در صدر رشد قیمت مسکن جهانی 

خبرگزاری یورونیوز در گزارشی اعلام کرد که طی سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳، شهرهای آنکارا، ازمیر و استانبول در صدر لیست جهانی شهرهایی قرار گرفتند که بیشترین میزان رشد نرخ اجاره و فروش مسکن را ثبت کرده‌اند.

به گزارش یورونیوزترکی در تاریخ  ۲۶ آگوست، بحران مسکن به یکی از مشکلات مهم مردم ترکیه تبدیل شده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که ۳ مقام اول، دوم و سوم گرانترین شهرهای جهان متعلق به ترکیه هستند. پس از این سه شهر، با فاصله‌ ای قابل توجه، زاگرب کرواسی در رتبه چهارم این فهرست قرار دارد.

شرکت بین‌المللی مشاور املاک نایت فرانک اعلام کرده است که طی بررسی وضعیت مسکن در ۵۶ کشور و منطقه، قیمت مسکن در ترکیه در سه ماهه اول سال جاری  با ۱۳۲.۸ درصد افزایش نسبت به مدت زمان مشابه سال ۲۰۲۲، به اوج خود رسیده است.

بر اساس این گزارش، همسایه اروپایی ترکیه یعنی یونان تنها ۱۴.۵درصد افزایش قیمت مسکن داشته و قیمت ملک در بلغارستان ۹.۵ درصد گران‌تر شده است. وضعیت رشد نرخ مسکن در فرانسه با ۲.۷ درصد و آمریکا  با ۰.۷ درصد، به مراتب بهتر از ترکیه است. در برخی از کشورها مانند آلمان و بریتانیا نیز قیمت مسکن نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.