آیا مبلغ خرید ملک برای گرفتن شهروندی ترکیه تغییر خواهد کرد؟ ۲۰۰ هزار دلار، قیمت خرید یک ملک برای دریافت اقامت در ترکیه

  مدتی است برخی از رسانه‌های فارسی زبان، از تغییر معیار قیمت ملک برای اخذ اقامت در ترکیه خبر داده‌اند. حالا رسانه‌های ترکیه، می‌گویند اداره مهاجرت این کشور، پایه قیمت خرید ملک توسط اتباع خارجی به منظور اخذ اقامت در این کشور را به ۲۰۰ هزار دلار افزایش داده است.

  به گزارش روزنامه «جمهوریت» در تاریخ ۳۰ اکتبر (اکیم)، اقامت ترکیه از طریق خرید ملک که قبلاً مبلغ ۷۵ هزار دلار در کلان ‌شهرها بود، از ۱۶ اکتبر به مبلغ ۲۰۰ هزار دلار در تمامی شهرها تغییر پیدا کرد.

  دکتر مصطفی کوچاک، کارشناس املاک در این‌باره گفت: «این قانون مشمول افرادی است که از تاریخ ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۳ سند ملک را به نام خود زده‌اند. افرادی که قبل از این تاریخ سندی را به نام خود زده باشند می‌توانند طبق قانون گذشته برای دریافت اقامت ملکی ترکیه اقدام کند». وی می‌گوید مبلغ ۲۰۰ هزار نیز بر اساس نرخ ارز بانک مرکزی محاسبه خواهد شد.

  این خبر در حالی منتشر شده که در سایت اداره مهاجرت این کشور تا تاریخ ۲ نوامبر، هیچ تصمیمی در این زمینه اعلام نشده است. حتی پیشتر، برخی از رسانه‌های ترکیه خبر تغییر در ارزش ملک را تنها به شهر آلانیا مربوط دانسته بودند. در این خبرها آمده بود که این تغییر قیمت باعث خواهد شد که شهروندان خارجی کمتری این شهر را برای اقامت ترجیح دهند. همین هم سبب رکود نسبی وضعیت املاک آلانیا خواهد شد.

  ازجمله مستقلا نمی‌تواند این خبر را تایید و یا رد کند. اما مرکز اطلاع رسانی اتباع خارجی ترکیه (YİMER) که با شماره تلفن ۱۵۷ در دسترس است، این خبر را تایید کرده است.

  همچنین ازجمله در طی تحقیقات خود درباره این خبر، از تلاش دولت ترکیه برای تغییر مبلغ خرید ملک در ازای گرفتن شهروندی ترکیه مطلع شده است. یکی از منابع نزدیک به اداره مهاجرت ترکیه گفته است دولت در تلاش است تا مبلغ اعطای شهروندی ترکیه در ازای خرید ملک را در سال ۲۰۲۴، از ۴۰۰ هزار دلار به یک میلیون دلار افزایش دهد.