آیا موج چهارم ویروس کرونا در ترکیه در راه است؟

آمار جدید کرونا نشان از افزایش نگران کننده این ویروس در ترکیه دارد.

 به گزارش آژانس خبری آناتولی در حالی که از هر ۱۰۰ آزمایش کوئید در ترکیه در ۱۰ جولای ۲.۴ درصد آن مثبت بوده، این میزان در ۲۰ جولای به ۴.۴ درصد افزایش یافته است. این آمار نشان از ۲ برابر شدن موارد ابتلا در ۱۰ روز گذشته دارد.

بیشترین تعداد مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا در ۱۰ روز گذشته در ۱۸ جولای با مرگ ۶۶ نفر رخ داده است. اگرچه بعد از این تاریخ میزان مرگ و میر از سد ۶۰ نفر عبور نکرده اما از ۱۹ تا ۲۰ جولای موارد ابتلا بیش از ۱۰۰۰ نفر افزایش یافته و از ۷۶۶۷ به ۸۷۸۰ رسیده است.

این افزایش در میزان مبتلایان و فوت شدگان، احتمال پیدایی موج چهارم کرونا در این کشور را افزایش داده است. 

افزایش ۳۰ درصدی نسبت به هفته قبل

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول پروفسور طوفان  توکک PHOTO:AA

دکتر طوفان توکک، استاد دانشگاه استانبول در گفتگو با روزنامه حریت در این رابطه گفت «تعداد مبتلایان با افزایش ۳۰ درصدی نسبت به هفته قبل، از ۸ هزار نفر فراتر رفته است، احتمالاً در هفته آینده شاهد ۱۰ هزار مبتلا خواهیم بود. این ارقام به ویژه در هفته دوم پس از تعطیلات، بسیار بیشتر خواهد شد زیرا تصاویری که از مناطق ساحلی می‌بینیم باورنکردنی است! مردم بدون ماسک و بدون رعایت فاصله در کنار هم هستند. ما در انجام دوز دوم واکسیناسیون هنوز به رقم مورد نظر نرسیده‌ایم. تعجب نکنید اگر رقم ۲۰ هزار نفر در اواسط ماه آگوست مشاهده شود. موج چهارم در ترکیه قبل از پاییز پدیدار خواهد شد».

دکتر توکک با اشاره به اینکه ما در معرض حساسیت زدایی در برابر همه‌گیری هستیم، گفت «برخی از افراد هنوز وجود ویروس را  باور نمی‌کنند. برخی افراد فکر می‌کنند هر چه پیش آید خوش آید. برخی نظریه‌های توطئه در مورد واكسن را باور دارند. با این دیدگاه‌ها، پیروزی در این زمین دشوار خواهد بود و ما به سرعت به سمت موج چهارم پیش می‌رویم، من بدبین هستم. زمانی که مردم از زدن واکسن امتناع می‌کنند گونه‌های جدیدی از ویروس پدید می‌آید».