آیین‌نامه جدید وزارت بازرگانی ترکیه: کافه‌ها و رستوران‌ها باید قیمت‌ها را واضح و خوانا بنویسند

بر اساس آیین‌نامه وزارت بازرگانی ترکیه در روز سه‌شنبه ۱۹ دسامبر، از اول ژانویه ۲۰۲۴ تمامی رستوران‌ها، کافه‌ها، قنادی‌ها و کارگاه‌های ارائه‌دهنده محصولات خوراکی موظف هستند لیست قیمت‌های خود را در مقابل در ورودی و همینطور روی میزهای داخل سالن به طور واضح و خوانا قرار دهند.

به گزارش وب‌سایت خبری NTV، بر اساس بیانیه وزارت بازرگانی در ماه‌های اخیر افزایش مستمر قیمت محصولات و خدمات ارائه‌شده از سوی فروشگاه‌های محصولات خوراکی بسیار بالاتر از نرخ تورم و هزینه‌ها بوده است. از همین روی، به‌منظور حفظ منافع اقتصادی مصرف‌کنندگان، این فروشگاه‌ها موظف هستند اطلاعات قیمتی و تعرفه‌ها را به‌طور کامل و واضح ارائه دهند.

با اعمال این آیین‌نامه، مصرف‌کنندگان می‌توانند پیش از خرید به طور دقیق از قیمت کالاها و خدمات مطلع شوند. در صورت وجود تناقض بین قیمت‌ها ارائه‌شده در ورودی رستوران‌ها و منو و یا تفاوت قیمت صندوق، فاکتور و منو، مصرف‌کنندگان می‌توانند آن را به وزارت بازرگانی گزارش کنند.

وزارت بازرگانی اعلام کرده که بازرسی‌های گسترده در زمینه ثبت و اطلاع‌رسانی قیمت‌ها در سال ۲۰۲۴ بدون وقفه ادامه خواهد داشت. این وزارتخانه در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۳، ۶۵ هزار و ۳۷۵ بازرسی به عمل آورد که از این تعداد برای بیش از ۲۰ هزار شرکت، مجموعاً ۳۷ میلیون و ۲۱ هزار و ۷۶۱ لیر جریمه اداری صادر کرده است.