اختراع دستگاه اندازه‌گیری قند خون با لیزر توسط مهندسان ترکیه

مهندسان گروه مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه آکسارای (ASÜ) دستگاهی مبتنی بر لیزر ابداع کردند که می‌تواند میزان قند خون را بدون سوراخ‌کردن پوست و درد اندازه‌گیری کند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۵ اکتبر، در بیانیه مکتوبی که دانشگاه آکسارای درباره این دستگاه منتشر کرده، آمده است: «این دستگاه که به سرپرستی دکتر اسماعیل بایراکلی ساخته شده، می‌تواند میزان قند خون را با تماس لمسی نوک انگشت و اندازه‌گیری لیزری گلوکز مایع زیر پوست تشخیص دهد».

بایراکلی با تاکید بر اینکه روش جدید اندازه‌گیری قند خون، برای بیماران بسیار راحت است، گفت: «استفاده طولانی‌مدت از سوزن‌های اندازه‌گیری قند خون که پیش از این استفاده می‌شد، خطرات زیادی برای بدن دارد. ولی در روش جدید، بیمار کاملا بدون درد، بدون خطر عفونت و با هزینه‌ای پایین می‌تواند قند خون را اندازه‌گیری کند. روش جدید به‌خصوص برای کودکان مبتلا به دیابت بسیار کارآمد است».

به گفته بایراکلی، طبق آمار وزارت بهداشت ترکیه، ۱۰ میلیون نفر در این کشور مبتلا به دیابت هستند. دولت، سالانه برای اندازه‌گیری قند خون این بیماران، حدود ۱۸ میلیارد لیر هزینه می‌کند. دستگاه جدید، هزینه‌ها را، هم برای دولت و هم برای بیماران تا حد زیادی کاهش می‌دهد.