اخراج ۱۲۴ هزار مهاجر غیرقانونی از ترکیه در سال ۲۰۲۲ 

اداره مهاجرت وزارت کشور ترکیه روز سه‌شنبه ۳ ژانویه ۲۰۲۳، در گزارشی اعلام کرد در طول سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۲۴ هزار و ۴۴۱ مهاجر غیرقانونی از این کشور اخراج شدند.

بر اساس داده‌های این اداره، در سال گذشته همچنین از ورود ۲۸۰ هزار و ۲۰۶ مهاجر غیرقانونی به کشور جلوگیری شد. تعداد مهاجران دستگیرشده بدون احتساب دستگیری مکرر ۲۳۶ هزار و ۵۷۲ نفر ثبت شده است. به گزارش اداره مهاجرت، تعداد مهاجران غیرقانونی اخراج شده نسبت به سال قبل ۱۶۱ درصد افزایش داشته است. براین اساس، تعداد مراکز بازگردانی در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ مرکز و ظرفیت آن‌ها به ۲۰ هزار و ۵۴۰ نفر افزایش یافت.

در حال حاضر ۳ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۸۹۸ شهروند سوری در ترکیه زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۲۲، تعداد ۵۸ هزار و ۷۵۸ تبعه سوری به صورت داوطلبانه به مناطق امن سوریه بازگشتند. تاکنون در مجموع ۵۳۹ هزار و ۳۳۲ تبعه سوری به صورت داوطلبانه از ترکیه به مناطق امن کشورشان بازگشته‌اند.

طبق گزارش اداره مهاجرت، در سال ۲۰۲۲، تعداد یک میلیون و ۳۹۵ هزار و ۵۵ مهاجر در حوزه آموزش‌های انسجام اجتماعی و زندگی (SUYE) تحت آموزش قرار گرفتند.

همچنین مراکز مشاوره مهاجرت کشور نیز به یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۳۶۲ نفر خدمات ارائه کرده‌اند. در حوزه فعالیت‌های آموزشی از قبیل دوره‌های زبان ترکی و سواد آموزی نیز به یک میلیون و ۹۴۸ هزار و ۲۲۴ نفر آموزش داده شد.

به گزارش اداره مهاجرت، در سال ۲۰۲۲، ترکیه توانست جان هزار و ۲۴ مهاجر غیرقانونی که در دریا گرفتار شده و درخواست کمک اضطراری کرده بودند را نجات دهد.