اردوغان: آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها یک تهدید بین‌المللی است

رئیس جمهور ترکیه آتش سوزی جنگلها را همچون کرونا و تروریسم تهدیدی بین المللی خواند.

موج آتش سوزی‌ها که در بیش از ۱۸۷ منطقه ترکیه روی داده است تلاطم بسیاری را در فضای سیاسی و اجتماعی ترکیه به وجود آورده است. 

در همین راستا و برای توضیح اقدامات انجام شده و ترسیمی از وضعیت موجود، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه مشترکی با شبکه آ-خبر و آ-تی. وی شرکت کرد. 

وی ضمن اشاره به افزایش چشم‌گیر موارد آتش‌سوزی‌های جنگلی در ترکیه همانند بسیاری از نقاط دیگر جهان، تاکید کرد: «آتش سوزی جنگل‌ها به یک تهدید بین المللی تبدیل شده است که قابل مقایسه با ویروس کرونا و تهدید تروریسم است».

اردوغان افزود: تمام جهان با خطر آتش سوزی جنگل‌ها روبرو هستند و جنگل‌هایی در ایالات متحده، کانادا، روسیه، اسپانیا، ایتالیا و کشورهای آفریقایی در حال سوختن است.

جنگلهای سوخته در ترکیه PHOTO:AA

در بخش دیگری از این مصاحبه، اردوغان گفت که در هشت روز گذشته، ۱۸۷ آتش سوزی در ترکیه رخ داده است که اکثر آنها مهار  شده است. در ۱۵ نقطه آتش سوزی همچنان ادامه دارد. وی همچنین گفت که برای مهار این آتش سوزی‌ها، ۲۰ هواپیما و ۵۱ هلیکوپتر مشارکت داشته‌اند.

رئيس جمهور ترکیه با خاطرنشان کردن اینکه آتش سوزی‌ها را نباید سیاسی کرد، عنوان داشت که تلاش‌هایمان برای مهار حریق ادامه دارد، از مسئولیت فرار نمی‌کنیم و بر آن فائق خواهیم آمد.

وی همچنین از کمک‌های جهانی کشورهای مختلف تشکر کرده و از کمک‌های جدید خبر داد. او گفت: «من با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه صحبت کردم. او برای ما سه هواپیما و چهار هلیکوپتر (برای اطفای حریق جنگل ها) فرستاد. این همبستگی است. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان هم قصد خود را برای ارسال یک هواپیمای دوزیست دیگر به ترکیه اعلام کرده».