رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه ۷ مارس در استانبول با یکدیگر دیدار کردند. آن‌ها سپس در شامگاه شنبه ۸ مارس، یک نشست مشترک خبری برگزار کردند. رئیس‌جمهور ترکیه در این نشست اعلام کرد که ترکیه آماده میزبانی از یک نشست صلح با حضور روسیه است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ولودیمیر زلنسکی نیز در این نشست مشترک بیان کرد: «به لطف تلاش‌های ترکیه، ما به نتایج انسانی بسیار جدی و مهمی دست یافته‌ایم. می‌خواهم از رئيس‌جمهور و مردم ترکیه بابت حمایت از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تشکر کنم».

رئيس‌جمهور ترکیه نیز گفت: «ما از تلاش‌ها در جهت بازسازی اوکراین کاملا حمایت می‌کنیم. همچنین رایزنی‌ها درباره مسائل مربوط به کریدورهای صادراتی در دریای سیاه و ایمنی ناوبری را ادامه خواهیم داد». اردوغان در خصوص اتمام جنگ اعلام کرد: «ما در عین همبستگی با اوکراین، برای پایان دادن به جنگ با برقراری صلحی عادلانه نیز به مذاکرات ادامه می‌دهیم».

حمله روسیه به اوکراین و آغاز جنگ بین این دو کشور در فوریه ۲۰۲۲ اتفاق افتاد. ترکیه از آن زمان تاکنون به عنوان یک عضو ناتو، میزبان نشست مشترک وزرای امور خارجه این دو کشور و همچنین واسطه برقراری مجدد صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به سراسر جهان شده است. ترکیه حالا تلاش دارد تا برای برقراری صلح بین دو کشور، در خصوص جنگی که وارد سومین سال شده، پیش‌قدم باشد.