اردوغان: آماده گشایش سرکنسولگری ترکیه در شوشا هستیم

مقصد سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، در دومین سفر خارجی خود در دور جدید ریاست جمهوری‌اش شهر باکو بود. اردوغان در این سفر با اشاره به آمادگی آنکارا برای گشایش سرکنسولگری در شوشا تصریح کرد: «این اقدام حاوی پیامی جداگانه برای جهان و ارمنستان خواهد بود».

روز ۱۳ ژوئن اردوغان، بعد از دیدار با الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان، در آغاز نشست مشترک هیئت‌‌های عالی دو کشور در کاخ جوانان باکو تاکید کرد: «مصمم هستیم بر اساس بیانه شوشا، در همه زمینه‌ها روابط خود را با جمهوری آذربایجان توسعه دهیم. ما آماده هستیم تا سرکنسولگری خود را در شوشا در زمان مناسب باز کنیم».

اردوغان در این نشست تصریح کرد که با طرف آذربایجانی به بررسی بیشتر موضوع آغاز فعالیت کریدور مرکزی از مسیر دریای خزر و راه آهن باکو، تفلیس و کارس خواهند پرداخت.

رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه اگر موضوع کریدور زنگزور را به سرعت حل کنیم، روابط ترکیه و آذربایجان بیش از پیش تقویت خواهد شد. وی همچنین افزود: «با گامی که هم در جاده‌ها و هم در راه‌آهن برداشته می‌شود، ارتباط ترکیه با نخجوان از نظر سفر بین ایغدیر- نخجوان بسیار قوی‌تر خواهد شد».

الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان نیز در این‌باره گفت: «گشایش کریدور زنگزور موضوعی قطعی است و ما تلاش خود را در این زمینه افزایش خواهیم داد».

اردوغان در ادامه سخنان خود از آغاز فعالیت‌ها برای تاسیس دانشگاه ترکیه-آذربایجان خبر داده و گفت: «برای تاسیس دانشگاه بین ترکیه و آذربایجان خیلی دیر شده است. حالا ما آن را خواهیم ساخت. بدین ترتیب جوانان آذربایجانی ما می‌توانند به راحتی به ترکیه بیایند و جوانان ترک نیز شانس تحصیل در دانشگاه آذربایجان را خواهند داشت».