اردوغان: ابتکار غلات دریای سیاه باید ادامه یابد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز ۴ سپتامبر در شهر سوچی دیدار کردند. محور عمده مذاکرات این دو رئیس جمهور موضوع توافق مجدد بر سر کریدور غلات بود. 

اردوغان، طی نشست خبری مشترک با پوتین، درباره ابتکار غلات دریای سیاه گفت: «این روند باید با رفع نواقص و ایرادات ادامه یابد». وی تاکید کرد: «همراه با سازمان ملل بسته جدیدی توام با پیشنهادات مهم برای پیشرفت‌های جدید (در زمینه انتقال غلات) تهیه کردیم. معتقدم به واسطه روند جدید امکان نتیجه‌گیری وجود دارد».

موضوع دیگری که مدتی است طرفین درباره آن گفتگو می‌کنند انتقال غلات به ترکیه جهت آسیاب و انتقال آن با کمک قطر به کشورهای فقیر است. اردوغان در این زمینه گفت: «امیدوارم که با اقدامات مشترک ترکیه٬ روسیه و قطر بتوانیم غلات را به صورت آرد به کشورهای آفریقایی ارسال کنیم».

پوتین نیز طی این نشست خبری مشترک درباره تمدید توافق غلات گفت: «به شرط لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با محصولات کشاورزی روسیه، آماده احیای توافق غلات هستیم».

نکته جالب توجهی که پوتین در این نشست خبری بر آن تاکید کرد بر بدعهدی غرب بود. وی گفت: «شرکای غربی بدعهدی کردند اما در صورت اینکه وعده‌های خود را عملی کنند، ما هم برای ادامه توافق کریدور غلات تلاش خواهیم کرد».

رئیس جمهور روسیه همچنین درباره پروژه هاب گازی در ترکیه اظهار داشت: «گازپروم نقشه راه خود را به بوتاش ارائه کرد، گام بعدی تشکیل کارگروه مشترک است». پوتین با تاکید بر اینکه پیشنهاد ایجاد هاب گازی در ترکیه را داده‌اند، تصریح کرد: «روسیه همیشه بزرگترین شریک ترکیه در زمینه گاز طبیعی خواهد بود٬ حتی می‌توانیم از انتقال گاز به کشورهای ثالث نیز صحبت کنیم».

پوتین همچنین در ادامه سخنان خود درباره همکاری‌های منطقه‌ای با ترکیه گفت: «برای همکاری با ترکیه در مورد سوریه اهمیت زیادی قائل هستیم». رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: «بر تعهد خود به استفاده از ارز ملی در تجارت دوجانبه تاکید کردیم٬ موافق هستیم تا از دلار و یورو کمتر استفاده کنیم».