اردوغان اقدامات اشغالگرایانه طالبان در افغانستان را محکوم کرد

رئیس جمهوری ترکیه ظهر امروز ۱۹ جولای در کنفرانس خبری در فرودگاه آتاتورک استانبول پیش از عزیمت به قبرس شمالی شرکت کرد. ( Mustafa Kamacı - Anadolu Agency )

رئیس‌جمهور ترکیه در رابطه با اظهارات طالبان و تحولات افغانستان تصریح کرد اکثر مردم افغانستان مسلمان هستند و تداوم اقدامات اشغالگرایانه طالبان در چنین کشوری یک اقدام صحیح نیست.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پیش از سفر به جمهوری ترک قبرس شمالی به مناسبت شرکت در چهل‌وهفتمین سالگرد عملیات صلح قبرس در کنفرانس مطبوعاتی در فرودگاه آتاترک در رابطه با اظهارات طالبان و تحولات افغانستان گفت: اکثر مردم افغانستان مسلمان هستند. تداوم اقدامات اشغالگرایانه طالبان در چنین کشوری یک اقدام صحیح نیست.

وی در ادامه درباره تحولات قبرس تصریح کرد: ترک‌های قبرس بیش از نیم قرن است که برای برابری و عدالت در این جزیره مقاومت می‌کنند؛ بخش تُرک‌نشین قبرس بار دیگر به جهانیان نشان داد که چه کسی طرفدار راه حل بوده و چه کسی از بن‌بست سود می‌برد.

اردوغان افزود: در سفر به قبرس (شمالی) با رئیس‌جمهور ارسین تاتار دیدار و اهداف ملی و تحولات مدیترانه شرقی را ارزیابی خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: من فراخوان خود برای استفاده از این فرصت تاریخی را به تمام طرف‌هایی که خواهان آینده‌ای عادلانه و پایدار در قبرس هستند، تکرار می‌کنم.

اردوغان تاکید کرد: ترکیه و تمام مردم آن امروز و فردا نیز مانند دیروز در کنار ترک‌های قبرس خواهند ایستاد. اگر پس از این دوره مذاکراتی انجام شود، این مذاکرات تنها بین دو کشور برابر و حاکم صورت خواهد گرفت.

رجب طیب اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی پیش از سفر ۱۹ جولای به قبرس شمالی (عکس از آناتولی)

وی در مورد مژده‌ای که قرار است در قبرس شمالی اعلام کند، گفت: مژده مرتبط با جمهوری ترک قبرس شمالی را در سخنرانی‌ خود در پارلمان این کشور اعلام خواهم کرد.

اردوغان اذعان داشت: راه حل دو دولتی و دارای حقوق برابر مدنظر ما است.

وی تاکید کرد: برقراری چنین روابط سطح بالایی با کشورهای مختلف جهان به ویژه آذربایجان محصول تلاش ما است.

اردوغان همچنین درباره تصویب قانون منع استفاده از پوشش روسری در محل کار توسط دیوان دادگستری اروپا تصریح کرد: به خصوص دیوان عدالت، لازم است نام خود را تغییر دهد. این هیچ ارتباطی با دیوان عدالت ندارد.

وی گفت: بگذارید آنها همین حرف را به کسانی که کیپا می‌پوشند بگویند. نمی‍‌‌دانم آیا می‌توانند این را به کسانی که کیپا می‌پوشند بگویند؟

اردوغان درباره عملکرد موفق ترکیه در واکسیناسیون عمومی علیه کرونا اظهار داشت: مشکلی در تامین واکسن نداریم و کسانی که تاکنون واکسن نزده‌اند باید حتما واکسینه شوند.

وی ضمن تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: باید در اماکن عمومی حتما از ماسک استفاده کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنیم.

اردوغان بر اهمیت واکسیناسیون تاکید کرده و افزود: باید بدون توجه به سیاه‌نمایی‌های انجام شده واکسن‌‌های خود را بزنیم چرا که واکسن‌ها مهمترین تضمین برای ما هستند.

وی درباره روند تولید واکسن داخلی گفت: ان‌شاءالله واکسن داخلی نیز تا پایان سال تولید شده و بدین ترتیب ریسک‌های مربوط به تامین واکسن خارجی نیز مرتفع خواهد شد.

اردوغان عازم جمهوری تُرک قبرس شمالی شد

رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه برای شرکت در مراسم چهل و هفتمین سالگرد عملیات صلح قبرس، از فرودگاه «آتاترک» عازم جمهوری تُرک قبرس شمالی شد.

این سفر با دعوت رسمی ارسین تاتار، رئيس جمهوری تُرک قبرس شمالی انجام می‌شود و چند تن از وزرای دولت نیز اردوغان را همراهی می‌کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه قرار است در چارچوب این سفر در پارلمان جمهوری تُرک قبرس شمالی سخنرانی کرده و در مراسمی که به مناسبت 20 جولای، روز صلح و آزادی برگزار می‌شود، شرکت کند.

اردوغان و تاتار همچنین درباره آخرین تحولات مدیترانه شرقی و روابط دوجانبه گفتگو خواهند کرد.