اردوغان: اگرلازم باشد عملیات نظامی زمینی در شمال سوریه و عراق انجام می‌دهیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه ۲۱ نوامبر، در مورد حملات هوایی که از دو روز گذشته علیه مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق و سوریه آغاز شده است، گفت: «تنها به عملیات هوایی «پنجه-شمشیر» اکتفا نخواهیم کرد. در صورت لزوم نیروی زمینی نیز وارد عمل می‌شود».

اردوغان حین بازگشت از قطر، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: «در خصوص آغاز عملیات پنجه-شمشیر هیچ گفت‌وگویی با بایدن یا پوتین نداشته‌ایم. ما منتظر اجازه هیچکس نمی‌مانیم و هر زمان که بخواهیم این عملیات را انجام می‌دهیم».

رئیس‌ جمهوری ترکیه با اشاره به ادامه عملیات پنجه- شمشیر گفت: «۱۲ هدف تروریستی در کوبانی را منهدم کردیم و همانگونه که پیشتر هم تاکید کرده‌ایم، اگر گروه‌هایی برای کشورمان مزاحمت ایجاد کنند، تاوان آن را خواهند پرداخت و عملیات ادامه خواهد داشت».

حلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه نیز اعلام کرد که از ابتدای عملیات ضد تروریستی پنجه-شمشیر، ۱۸۴ تروریست در اثر حملات هوایی و زمینی از پای درآمده‌اند. آکار گفت: «طی این عملیات هوایی، ۸۹ هدف مختلف از جمله مخفی‌گاه‌ها، غارها، انبارها و مراکز به اصطلاح فرماندهی تروریست‌ها منهدم شد».

در عین حال خبرگزاری آناتولی دوشنبه ۲۱ نوامبر، اعلام کرد که گروه تروریستی «پ.ک.ک/ی.پ.گ» حملات راکتی به شهر مرزی کارکامیش در استان غازی‌آنتپ ترکیه، انجام داده است. استاندار غازی‌آنتپ اعلام کرد که در پی شلیک ۵ موشک توسط  این گروه به شهرستان کارکامیش، ۲ نفر جان باخته و ۶ نفر زخمی شدند.

حملات اخیر ترکیه به شمال سوریه و عراق  به عنوان «دفاع مشروع» در واکنش به حادثه بمب گذاری که یکشنبه هفته قبل در شهر استانبول رخ داد، انجام می‌شود. دولت ترکیه می‌گوید این اقدام از سوی «پ ک ک» تدارک دیده شده بود.