اردوغان: با ثبات و اعتماد «قرن ترکیه» را خواهیم ساخت

عصر روز سه‌شنبه ۶ ژوئن، نخستین جلسه هیئت دولت جدید ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان برگزار شد. رئیس‌جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه در انتخابات اخیر، تمام ترکیه برنده شده‌‌اند گفت: «ما دو مفهوم «ثبات و اعتماد» را اجرا خواهیم کرد. قرن ترکیه را با ثبات و اعتماد و اطمینان خواهیم ساخت». وی همچنین تعطیلات عید قربان در سال جاری را ۹ روزه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان، در کنفرانس مطبوعاتی پس از نخستین نشست کابینه دولت جدید در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه آنکارا بیان کرد: «در این انتخابات همه ترکیه به همراه ائتلاف ما پیروز شده است. صرف نظر از ترجیحات سیاسی افراد، تک تک ۸۵ میلیون شهروند کشورمان برنده شده‌اند». 

اردوغان با اشاره به انجام اصلاحات جدید گفت: «پیشنهاد اصلاح قانون اساسی را که قبل از انتخابات در دستور کار قرار دادیم، مجددا به پارلمان ارائه خواهیم کرد».

وی با تاکید بر اینکه مصمم هستند گرانی و تورم را با همه ابعاد از دغدغه‌های ملت‌ حذف کنند، گفت: «همانطور که قبلا نرخ تورم را تک رقمی کردیم، امیدوارم بتوانیم دوباره همین کار را انجام دهیم».

اردوغان درباره اقدامات در مناطق زلزله‌زده نیز توضیح داد: «التیام زخم‌های زلزله‌زدگان در دستور کار اصلی ماست. با ساخت ۶۵۰ هزار خانه که ۳۱۹ هزار باب از آن در سال اول احداث خواهد شد، شهروندان‌مان را در خانه‌هایشان مستقر خواهیم کرد».

وی همچنین درباره حقوق بازنشستگان بیان کرد: «کمیسیون تعیین حداقل دستمزد، کار خود را آغاز می‌کند. حقوق و عیدی بازنشستگان را تا قبل از عید قربان پرداخت خواهیم کرد».

اردوغان با اشاره به عید قربان و تعطیلات افزود: «در عید قربان روزهای ۲۶ و ۲۷ ژوئن را در چارچوب مرخصی اداری قرار خواهیم داد و شهروندان‌مان این فرصت را خواهند داشت که در مجموع ۹ روز تعطیلات داشته باشند».