اردوغان: بعد از انتخابات شاهد تقویت اعتماد به ثبات اقتصادی ترکیه هستیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ضیافت شامی که توسط شورای تجارت ترکیه و آمریکا (TAIK) در نیویورک ترتیب داده شده بود، گفت: از اینکه بعد از انتخابات اعتماد به ثبات اقتصادی ترکیه تقویت شده، بسیار خرسندیم.

وی در این مراسم عنوان کرد «ترکیه و آمریکا روابط ائتلافی دیرینه‌ای در چارچوب ناتو دارند، آمریکا دومین کشوری است که بیشترین صادرات را به آن انجام دادیم و پنجمین کشوریست که بیشترین واردات را از آن داشتیم . تا پایان سال ۲۰۲۲ حجم تجارت دو کشور از ۳۲ میلیارد دلار گذشت که بیش از ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ هدف ما دست یافتن به حجم تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری است».

اردوغان به مسئله تسلیحات نظامی میان ترکیه و آمریکا اشاره کرده و گفت: انتظار داریم موانع توسعه همکاری‌هایمان با آمریکا در حوزه صنایع دفاعی هر چه زودتر برطرف شود. ما دومین ارتش زمینی بزرگ متحد ناتو هستیم. خوشبختانه همکاری ما با جهان ترک قوی‌تر می‌شود. وی افزود: حضور ما در قاره آفریقا قویتر شده است. با رویکردی گسترده به سیاست خارجی، تلاش می‌کنیم از تمامی مزیت‌های موقعیت استراتژیک کشورمان به نحو احسن استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: تمام تلاش خود را برای دستیابی به برنامه میان مدت، برای رشد اقتصادی انجام خواهیم داد، با اعمال تمامی ابزارهای سیاست‌های پولی، مالی و درآمدی، درصدد حذف عناصر افزایش دهنده تورم هستیم. اردوغان تصریح کرد: تمرکز اصلی ما بر سیاست‌های سرمایه‌گذاری، اشتغال، تولید و صادرات خواهد بود تا از این طریق رشد پایدار اقتصادی را تضمین کنیم.

در این نشست همچنین اردوغان ابراز داشت: «ترکیش ایرلاینز» به ۳۴۲ مقصد در ۱۲۱ کشور جهان پرواز دارد. از استانبول به ۱۲ مقصد در آمریکا پرواز مستقیم دارد. ترکیش ایرلاینز از ۱۵ نوامبر پرواز مستقیم به شهر دیترویت ایالت میشیگان را آغاز خواهد کرد؛ بدین ترتیب از استانبول به سیزده شهر در آمریکا پرواز مستقیم خواهیم داشت.