اردوغان: تراژدی انسانی مشابه سوریه در اوکراین رخ می‌دهد

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: یک تراژدی انسانی مشابه آنچه در سوریه شاهد بودیم اکنون در اوکراین رخ می‌دهد و این جنگ تعادل تجارت جهانی را هم به‌هم ریخته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه طی سخنانی در ضیافت افطاری گروهی از خانواده‌های شهدا در کاخ دلمه‌باغچه استانبول گفت: امیدواریم این جنگ (روسیه-اوکراین) که تعادل تجارت جهانی را به‌هم ریخته و پیامدهای آن را ما هم لمس می‌کنیم، هر چه زودتر خاتمه یابد.

اردوغان افزود: ما تلاش زیادی برای پایان دادن به جنگ میان روسیه و اوکراین انجام می‌دهیم که با آنها روابط نزدیک سیاسی، اقتصادی و تاریخی داریم.

وی ادامه داد: یک تراژدی انسانی مشابه آنچه در سوریه شاهد بودیم اکنون در اوکراین رخ می‌دهد. این تصویر بار دیگر به ما نشان داد که چقدر مهم است از میهن خود محافظت کنیم، از آزادی خود محافظت کنیم.

چند روز پیش سازمان عفو بین‌الملل  اعلام کرد: که حمله روسیه به اوکراین شبیه اقدامات آن در جنگ سوریه است و افزایش آمار تلفات غیرنظامیان به نگرانی‌ها درباره وقوع «جنایت جنگی» دامن زده است.

اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، با متهم کردن روسیه به تبدیل مسیرهای امن انسان‌دوستانه به «تله‌های مرگ» گفت: «اکنون اوج حملات تعمدی روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین است.» وی افزود: «ما همان چیزی را در اوکراین می‌بینیم که قبلا در سوریه دیده‌ایم».