اردوغان: ترکیه در کنار مردم لیبی ایستاده است؛ شمار قربانیان سیل در شرق لیبی از مرز ۳ هزار نفر گذشت

بر اثر طوفان «دانیال» در حومه شهر درنه، شهری ساحلی در شمال کشور لیبی، و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، دو سد در این شهر شکسته شد که منجر به جاری شدن سیل در این منطقه شده است. تاکنون دست‌کم ۳ هزار نفر در اثر این سیل جان خود را از دست داده‌اند.

وزیر بهداشت لیبی در روزسه‌شنبه ۱۲ سپتامبر، اعلام کرد: «بر اثر طوفان مدیترانه‌ای «دانیل» که در سحرگاه روز یکشنبه ۱۰سپتامبر، این کشور را درنوردید، تاکنون ۳ هزار نفر جان خود را از دست داده و هزاران نفر دیگر مفقود هستند. باران‌های سیل‌آسا برخی از مناطق را به زیر آب برده و راه‌های بسیاری را قطع کرده است». 

سخنگوی وزارت بهداشت لیبی اعلام کرد که این کشور طی ۴۰ سال گذشته شاهد وقوع طوفانی به قدرت و شدت طوفان «دانیل» که هزاران کشته و مفقودی در لیبی برجای گذاشته، نبوده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۱۲ سپتامبر، رجب طیب اردوغان، با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که صبح روز سه‌شنبه، ۳ پرواز حامل کمک‌های بشردوستانه و اضطراری از قبیل مواد غذایی، بهداشتی و پتو برای فرود در بنغازی آماده شده است. 

ریاست مدیریت حوادث و فوریت‌های اضطراری ترکیه (‌آفاد) پیش از این اعلام کرده بود که بر اساس فراخوان کمک‌های بین‌المللی دولت لیبی، ۱۵۰ پرسنل جستجو و نجات سطحی و زیر آب، چادر، ۲ خودروی نجات، ۴ قایق و ژنراتور به لیبی فرستاده شد.