اردوغان: ترکیه را به پایگاه تولید فناوری‌های باتری و شارژ اروپا تبدیل خواهیم کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی روز دوشنبه ۲۴ آوریل خود گفت: «ما در کنار تولید خودروهای برقی در اروپا، ترکیه را به مرکزی برای تولید فناوری‌های شارژ و باتری ماشین تبدیل خواهیم کرد».

اردوغان در مراسم آغاز به کار شرکت «سیرو» برای تولید باتری ماشین در استان بورسا، با بیان اینکه: «ترکیه گام به گام در مسیر سرمایه‌گذاری گسترده برای تبدیل شدن به یکی از بازیگران مقتدر در فناوری باتری ماشین است»، اظهار داشت: «شرکت تولید باتری «سیرو» از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی تولیدات خود را آغاز خواهد کرد».

رئیس جمهوری ترکیه با افزودن اینکه «سیرو»، باتری خودروهای بومی «توگ» را تامین خواهد کرد گفت: «حماسه‌ای جدید با حمایت بخش دولتی و خصوصی و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه را رقم خواهیم زد». 

وی در این مراسم با بیان اینکه: «صادرات خودروی بومی «توگ» را از سال ۲۰۲۵ میلادی آغاز خواهیم کرد» اظهار داشت: «با گام نهادن این خودروها در خیابان‌ها، ترکیه تبدیل به علامت تجاری قادر به رقابت با بهترین همتایان خود در جهان خواهد شد».

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه هدف، تحویل ۲۸ هزار خودرو به متقاضیان در سال جاری و یک میلیون خودرو تا سال ۲۰۳۰ میلادی است، تصریح کرد: «مسئولان کشورهای دوست، تولید خودروی بومی را تبریک گفته و خواستار خرید آن شده‌اند».