اردوغان: تلاش‌ها برای استخراج و انتقال گاز کشف شده در دریای سیاه ادامه دارد

رئیس جمهوری ترکیه با بیان این‌که تلاش‌ها برای استخراج و انتقال گاز کشف شده در دریای سیاه ادامه دارد، گفت در این زمینه چهارمین کشتی به ناوگان حفاری کشور ملحق شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه ۱۷ نوامبر، طی اظهاراتی در نشست گروه مجلس حزب عدالت و توسعه با بیان این‌که تلاش‌ها برای استخراج و انتقال گاز کشف شده در دریای سیاه ادامه دارد، گفت:«در این زمینه چهارمین کشتی به ناوگان حفاری کشور ملحق شده است». 

وی گفت: در حال حاضر سه کشتی حفاری و دو کشتی اکتشافی در حال فعالیت هستند که به آن‌ها چهارمین کشتی حفاری نیز اضافه شده است.

اردوغان در ارتباط با ویژگی‌های کشتی چهارم گفت: این کشتی نسل هفتم به آخرین تجهیزات در عرصه خود مجهز است و قادر به فعالیت حفاری تا عمق ۳ هزار و ۶۶۵ متری کف دریا خواهد بود.

تنها پنج کشتی در جهان در رده کشتی حفاری جدید ترکیه به طول ۲۳۸ متر و عرض ۴۲ متر قرار دارند. 

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به بحران اقتصادی در کمین کشورهای توسعه یافته گفت: «کشورهای توسعه یافته در آستانه بزرگترین بحران اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم هستند، بدیهی است که بحران‌های اجتماعی و سیاسی را به دنبال خواهد داشت».

اردوغان ادامه داد:‌« ترکیه با زیرساخت قدرتمندی که توسط حزب عدالت و توسعه در ۱۹سال اخیر بدست‌ آورده است، از لحاظ تولید، صادرات و اشتغالزایی در جایگاه مطلوبی قرار دارد. کسانی که در داخل چرخه اقتصادی ترکیه بوده و با جهان ارتباط دارند، این واقعیت را می‌دانند».

ترکیه در سال گذشته میلادی از کشف ۴۰۵ میلیارد متر مکعب گاز در میدان ساکاریا خبر داد که بیش‌ترین ذخایر گازی کشف‌شده در دریای سیاه تا کنون به حساب می‌آید. 

این کشور سالانه بین ۴۵ تا ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مصرف می‌کند و برای تامین ۹۹ درصد از انرژی مورد نیاز خود به کشورهای خارجی وابسته است، که بخش بزرگی از آن باید از کشورهایی مانند روسیه، ایران و آذربایجان تأمین شود. ذخایری که تاکنون در دریای سیاه کشف شده است برای ۷ تا ۸ سال می‌تواند انرژی مورد نیاز ترکیه در زمینه مصرف گاز طبیعی را برآورده سازد. اما همین کشف، بزرگترین کشف تاریخ ترکیه در زمینه ذخایر گاز طبیعی و دوازدهمین کشف مهم دنیا در این خصوص تلقی می‌شود.