ازجمله – رئیس جمهور ترکیه ضمن تاکید بر تداوم مبارزه با گروه‌های تروریستی تصریح کرد تل رفعت و منبج به کانون ترور تبدیل شده‌اند و زمان پاکسازی آن‌ها، فرا رسیده است.

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران، ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ، در ۱۹ جولای  در تهران برای شرکت در نشست سه جانبه سران در چارچوب روند آستانه گردهم آمدند.

در این نشست آقای اردوغان، در این نشست تاکید کرد: «تل رفعت و منبج به کانون ترور تبدیل شده‌اند، زمان پاکسازی این کانون‌ها که مامن گروه تروریستی شده‌اند، فرا رسیده است».

رئیس جمهوری ترکیه، ضمن قدردانی از اظهارات‌ صورت گرفته بابت درک نگرانی‌های امنیتی ترکیه قدردانی، تصریح کرد: «اما زخم‌ها را فقط حرف التیام نمی‌بخشد. مصمم هستیم که کانون‌های شیطانی که امنیت ملی کشورمان را هدف قرار می‌دهند، را از سوریه برانیم».

وی در ادامه افزود: «باید به وضوح درک کرد که در آینده منطقه ما جایی برای تروریسم تجزیه طلب و گسترش آن وجود ندارد، انتظار ما از فدراسیون روسیه و ایران حمایت از ترکیه به عنوان کشور ضامن آستانه در مبارزه با تروریسم در سوریه است».

آقای اردوغان خاطرنشان کرد: «در آینده نیز به مبارزه بی‌امان خود علیه گروه‌های تروریستی ادامه خواهیم داد. ما عامل بحران سوریه نبودیم، انتظار یک تنه به دوش کشیدن بار آن عادلانه نیست».

در ادامه این سخنرانی وی با تاکید بر اینکه مخالفان سوری، علی‌رغم همه موارد منفی به پیشنهاد ترکیه همچنان به صورت سازنده بر سر میز مذاکره هستند، حملاتی که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند، تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل سیاسی را تضعیف می‌کند. «رژیم باید به جای کشتن مردمش، به راه حل سیاسی بپیوندد».

آقای اردوغان بازگشت امن آوارگان سوری به کشورشان را یکی از موضوعات مهم روند آستانه خوانده و گفت: پیشرفت در راه حل سیاسی در سوریه و اطمینان از عدم بدرفتاری با کسانی که قصد بازگشت دارند، انگیزه اصلی برای بازگشت آوارگان به کشورشان است.

وی همچنین هشدار داد: «عدم موفقیت کمیته قانون اساسی در سوریه شکست روند آستانه تلقی می‌شود. باید اطمینان حاصل شود که کمیته به سرعت به نتایج عینی دست می‌یابد. روند آستانه نباید نقش رهبری خود را از دست بدهد و باید به افکار عمومی جهانی نشان داد که این روند در حال پیشرفت است. برای این منظور باید پیشنهادات لازم به رژیم داده شود».