اردوغان: جمهوری ترک قبرس شمالی باید به رسمیت شناخته شود

روز ۱۲ ژوئن، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، در نخستین سفر خارجی خود در دوره جدید دولت به بخش ترک‌نشین قبرس واقع در شمال این جزیره رفت. اردوغان در این سفر اعلام کرد: «تنها شرط کشورش به منظور بازگشت به مذاکرات صلح و حل مسئله قبرس، به رسمیت شناختن جمهوری ترک قبرس شمالی است».

رجب طیب اردوغان در نشست خبری مشترک با ارسین تارتار رییس جمهور بخش ترک‌نشین جزیره قبرس، ضمن اعلام این‌که ترک‌های قبرس هرگز اقلیت نبوده و نخواهند بود، گفت: «مسئله  قبرس و مسائل مدیترانه شرقی، توسط دولت ترکیه بررسی و پیگیری جدی می‌شود. مسئله ترک‌های قبرس، مسئله ترکیه است».

رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: «ترکیه به حفاظت از منافع ترکیه و بخش ترک‌نشین قبرس در شرق مدیترانه ادامه خواهد داد و به عنوان یک کشور ضامن، همیشه گفت‌وگو را در اولویت قرار داده است». وی آرامش و امنیت جمعیت ترک جزیره قبرس را به معنای آرامش ترکیه خواند و اضافه کرد: «بیش از نیم قرن است که به دلیل رویکردهای سازش‌ناپذیر و حداکثری طرف یونانی قبرس، زمان برای حل مسئله قبرس تلف شده است».

اردوغان تصریح کرد: «کسانی که این حقایق را نادیده می‌گیرند، به رویاهای خود برای تبدیل‌شدن به تنها حاکم جزیره ادامه می‌دهند، ولی من به آن‌ها توصیه می‌کنم که واقعیت را بپذیرند، چرا که هیچ کس تحمل از دست دادن ۵۰ سال دیگر برای حل مسئله قبرس را ندارد». وی خواستار برقراری صلح در دریای اژه شده و گفت: «ترکیه همواره نگرش سازنده و نتیجه‌گرا در موضوع مذاکرات قبرس را دنبال کرده است».

رئیس جمهوری ترکیه از حل مشکل تامین برق بخش ترک‌نشین قبرس نیز خبر داد: «مشکل برق شمال قبرس از طریق کابل دریایی حل شده و با این اقدامات، دیگر چیزی به نام قطع برق در قبرس شمالی وجود نخواهد داشت».

ارسین تاتار رییس جمهوری بخش ترک‌نشین قبرس نیز در این نشست خبری مشترک گفت: «با حمایت ترکیه مصمم هستیم تا سیاست جدید را با عزم و اراده ادامه دهیم». وی اساس سیاست جدید بخش ترک‌نشین قبرس را مدیریت این جزیره با حقوق برابر و با حمایت ترکیه عنوان کرد و افزود: «در این راه پشتیبانیْ قوی همچون ترکیه داریم».