رئیس جمهور ترکیه در لفکوشا/نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی با تاکید بر لزوم دائمی ماندن پیمان صلح ۱۹۷۴ در جمهوری تُرک قبرس شمالی، خواستار شناسایی رسمی این جمهوری توسط جامعه جهانی شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی سخنرانی در مراسم سالگرد «روز صلح و آزادی» قبرس شمالی که با حضور ارسین تاتار، رئیس جمهوری تُرک قبرس شمالی در لفکوشا برگزار شد، اظهار داشت: فراخوان تاریخی خودم از تریبون سازمان ملل خطاب به جهان را تکرار می‌کنم؛ با درک حقایق و واقعیت‌های جزیره قبرس، جمهوری تُرک قبرس شمالی را هرچه سریعتر به رسمیت بشناسید.

ارسین تاتار، رئیس جمهوری تُرک قبرس شمالی طی سخنرانی در این مراسم که روز ۲۰ جولای برگزار شد اظهار داشت: جمهوری تُرک قبرس شمالی در جایگاه یک دژ محکم و اجتناب ناپذیر در شرق مدیترانه برای ترکیه و کشورهای تُرک است.

تاتار با اشاره به اینکه منطقه شاهد تحولات شدید و بعضا بحرانی است و وضعیت ژئوپلیتیکی در شرق مدیترانه به «یک مبارزه بزرگ بر سر منابع هیدروکربنی» تبدیل شده است، گفت: تلاش بازیگران مختلف و قدرت‌های جهانی برای تسلط بر شرق مدیترانه با استفاده از کنار گذاشتن جمهوری تُرک قبرس شمالی به عنوان تکیه‌ گاه اصلی حاکمیت ترکیه در مدیترانه شرقی و حذف سرزمین مادری ترکیه از مدیترانه شرقی، باعث ایجاد تنش می‌شود.