اردوغان خواستار اجرای «طرح ترافیک» در استانبول شد

رجب‌ طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، برای حل مشکل ازدحام ترافیک استانبول (پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه)، ایده «طرح ترافیک» را مطرح کرده که مشابه «طرح ترافیک لندن» است. 

به گزارش روزنامه دیلی‌صباح، این ایده اردوغان نخستین بار زمانی که او به عنوان شهردار استانبول فعالیت می‌کرد مطرح شد. به گفته او «برای ورود به مناطق پر ازدحام استانبول باید هزینه تعیین شود. شما نمی‌توانید بدون پرداخت عوارض، با وسیله نقلیه شخصی وارد مناطق شلوغ لندن شوید. در این باره قوانین خاصی وجود دارد». 

ساکنان شهر لندن در روزهای هفته، بین ساعت ۷ صبح تا ۶ بعدازظهر برای ورود با خودروی شخصی به مناطق پر ازدحام شهر، باید مبلغی حدود ۱۵ پوند عوارض بپردازند. این مبلغ با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند نوع سوخت خودرو، قدیمی یا جدید بودن آن، منطقه محل سکونت و روزهای تعطیل رسمی و ایام آخر هفته متغیر است.  

بر اساس این گزارش، «طرح ترافیک لندن» تقریبا در تمام سطح شهر اجرا شده و ساکنان را به استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی سوق می‌دهد. این گزارش مدعی شده در نتیجه اجرای این طرح، تراکم ترافیک در مناطق شلوغ لندن تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

استانبول همواره در فهرست شهرهای پر ترافیک جهان قرار دارد. داده‌های موسسه آمار ترکیه نشان‌ می‌دهد تا دسامبر سال ۲۰۲۲، نزدیک به ۵ میلیون وسیله نقلیه در استانبول ثبت شده که برابر با یک‌پنجم کل وسایل نقلیه موجود در ترکیه است