اردوغان خواستار شناسایی فوری عامل حمله به خانه ترک شد؛ حمله به «ساختمان ترک» در نیویورک

ساختمان خانه تُرک (Türkevi) در نیویورک که دفتر نمایندگی دائم ترکیه در سازمان ملل متحد و دفتر سرکنسولگری ترکیه در نیویورک در این ساختمان قرار دارد، روز ۲۲ می از سوی فردی ناشناس مورد حمله قرار گرفت. مهاجم ساعت ۰۳:۱۴ بامداد به وقت محلی، شیشه‌های ورودی این ساختمان را شکست. پلیس نیویورک تحقیقات در مورد این حادثه را آغاز کرده‌است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه طی در ۲۲ می طی سخنانی در اجلاس بزرگ روم‌ائلی در مرکز کنگره خلیج در استانبول درباره حمله به خانه ترک در نیویورک خطاب به مقامات آمریکایی اعلام کرد «تامین امنیت «خانه ترک» در نیویورک مسئولیت شما بود، شما باید تروریستی که شیشه‌های خانه ترک را شکسته سریعا پیدا کنید و باید اقدامات لازم را انجام دهید».

اردوغان گفت: «در آمریکا به خانه ترک که دقیقا روبروی سازمان ملل قرار دارد حمله کردند، شیشه‌هایش را شکستند. نمی‌دانم اگر وضعیت مشابهی در ترکیه وجود داشته با آن چه می‌کردبد؟». وی تصریح کرد «خانه ترک امانتی در نزد دولت آمریکاست و وظیفه آن‌ها شناسایی و دستگیری عامل این حمله است».

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی توییتی اظهار داشت: انتظار داریم که آمریکا به سرعت عاملان حمله به «خانه ترک» در نیویورک را شناسایی و امنیت دیپلمات‌های ما را تضمین کند. وی با بیان اینکه حمله‌ای شرورانه به خانه ترک صورت گرفته است، گفت: «برای همکارانمان در این مرکز که فداکارانه همه نوع خدمات را به شهروندانمان به ویژه در روند انتخابات ارائه می‌دهند، آرزوی سلامتی دارم».

مت میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در کنفرانس مطبوعاتی روزانه درخصوص حمله به «خانه ترک» در نیویورک گفت: گزارش حمله به «خانه ترک» در نیویورک را دریافت کردیم، سرویس‌ امنیت دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا با مقامات محلی برای دستگیر عامل این حمله همکاری می‌کند. هرگونه حمله و اقدام خرابکارانه علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک را محکوم می‌کنیم.

ریحان اوزگور، سرکنسول ترکیه در نیویورک آمریکا در گفتگو با آناتولی درباره حمله به ساختمان «خانه ترک» گفت در پی این حمله فقط خسارتی به ساختمان خانه ترک وارد شده و تلفات جانی نداشته است.اوزگور تصریح کرد: فردی ناشناس به درها و پنجره‌های ورودی خانه ترک آسیب زد. وی اظهار داشت که در نتیجه این حمله در مجموع 12 در و پنجره آسیب دیده است.