اردوغان: در حال تلاش برای برقراری مذاکره با طالبان هستیم

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه احتمال دیدار وی با رهبر طالبان نیز مطرح است هشدار داد اگر طالبان را در سطح عالی کنترل نکنیم، امکان دستیابی به صلح در افغانستان ممکن نخواهد بود.

اردوغان اظهار کرد: نهادهای مربوطه ما در حال تلاش برای برقراری مذاکره با طالبان هستند. حتی احتمال دیدار من با رهبر آنها نیز مطرح است. اوضاع افغانستان به مرحله خطرناکی رسیده است و بایستی اوضاع کنترل شود.

رویترز به نقل از مقامات ترکیه اعلام کرد که با وجود تشدید اوضاع در افغانستان و تشدید درگیری ها، ترکیه همچنان آماده است تا امنیت میدان هوایی کابل را به عهده بگیرد.

پیام امام حسین، پیام آزادی

به گزارش خبرگزاری نی، رییس‌جمهور غنی در دیدار با اعضای کمیسیون تامین امنیت مراسم عاشورا در ارگ ریاست جمهوری‌ گفت: «پیام امام حسین، پیام آزادی بود و ما در نقش قدم آن در حرکت هستیم و هیچ‌گاه به لشکر جهل و وحشت تسلیم نمی‌شویم.» 

رییس‌جمهور در اشاره بر وضعیت فعلی گفت که شرایط کنونی با شرایط عاشورا مشابه است؛ همان‌گونه که افراد بی‌طرف آن زمان محکوم استند، امروز هم بی‌طرف وجود ندارد و باید انتخاب واضح باشد. 

آقای غنی همچنان تصریح کرد که ما با یک هجوم بزرگ مواجه هستیم و برای ایستادگی در برابر آن، امروز روز مقاومت، وحدت و همبستگی ملی می‌باشد. 

تصمیم “ناگهانی” آمریکا

گروه طالبان تا کنون شهرهای فیض آباد، شبرغان، نیمروز، قندوز، سرپل، سمنگان، پلخمری، تخار، فراه، و غزنی را تصرف کرده است و شهرهای هلمند، قندهار و هرات نیز در محاصره طالبان قرار دارد.

اشرف غنی به تازگی اعلام کرد دلیل وخیم شدن اوضاع امنیتی افغانستان به دلیل تصمیم “ناگهانی” آمریکا برای خروج تمام نیروهای خود از منطقه است. رئیس جمهوری افغانستان به پارلمان این کشور گفت: ما با یک وضعیت پیشبینی نشده در سه ماه گذشته مواجه بودیم. دلیل وضعیت کنونی ما این است که این تصمیم (خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان) ناگهانی گرفته شده است.