اردوغان در کاخ دولما باغچه با قالیباف دیدار کرد

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که برای حضور در اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول حضور دارد با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ترکیه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به شرایط کرونا و اثرگذاری آن بر مراودات اقتصادی کشورها گفت: با این وجود همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه در این مدت رشد کرده است.

اردوغان همچنین با تاکید بر لزوم ارتقای روابط اقتصادی دو کشور ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین برای اجرای توافق هسته‌ای به شکل عادلانه‌ای به نتیجه برسد.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به تحولات افغانستان و بحران مهاجران این کشور تاکید کرد: نهادهای بین المللی باید به ایران برای سروسامان دادن به مهاجران افغانستانی کمک کنند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک به ایران سفر کند.

در این دیدار که مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ترکیه نیز حضور داشت، قالیباف نیز با تاکید بر ارتقای همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: سند جامع همکاری‌های دو کشور در حال نهایی شدن است که نمادی از اراده جدی برای توسعه روابط است.

رئیس مجلس با اشاره به حمایت ایران از ابتکار ۳+۳ تاکید کرد: همه کشورهای حوزه قفقاز باید روابط خوبی با هم داشته باشند که این مهم می‌تواند به رشد و توسعه منطقه کمک کند.

قالیباف درباره مذاکرات وین نیز تاکید کرد: قدرت‌های بزرگ باید یاد بگیرند که نباید اراده خود را به سایر کشورها تحمیل کنند و چنانچه احترام به منافع دیگران را بپذیرند،  توافق در دسترس است.

در شانزدهمین اجلاس این اتحادیه که امروز جمعه ۱۰ دسامبر در کاخ «دولما باغچه» در استانبول آغاز شده است، روسای مجالس و هیات‌های پارلمانی و دیپلماتیک کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در این اجلاسیه حضور دارند.

هیات عالی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران شامل سارا فلاحی، ابراهیم رضایی و ابوالفضل عمویی اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و عادل نجف‌زاده رییس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ترکیه، به ریاست محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی هستند.

ابتکار ۳+۳  طرح پیشنهادی اردوغان در زمینه تشکیل سازوکار‌همکاری منطقه‌ای در قفقاز جنوبی با مشارکت کشورهای آذربایجان، ارمنستان و گرجستان به عنوان سه کشور این منطقه و همچنین با حضور ترکیه، ایران و روسیه در نوامبر ۲۰۲۰ بوده است. 

اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با موضوعات محوری «فلسطین، مهاجرت و افغانستان»، در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر (۹ و ۱۰ دسامبر) در شهر استانبول در حال برگزاری است.