اردوغان: ذخیره گاز ترکیه به ۷۱۰ میلیارد رسیده است

روز ۲۶ دسامبر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از نشست کابینه دولت در مجتمع ریاست جمهوری در بش‌تپه آنکارا طی سخنانی اعلام کرد «کشتی حفاری فاتح ترکیه، در حفاری «چای‌جوما-1»، ذخایر گاز طبیعی با حجم 58 میلیارد متر مکعب را در عمق 3 هزار و 23 متری زیر دریا کشف کرد». وی تاکید کرد با این کشف در حدود 170 میلیارد متر مکعب گاز به ذخیره گاز این کشور افزوده شده و در مجموع به 710 میلیارد متر مکعب رسیده است.

اردوغان با اشاره به بحران انرژی در جهان گفت: ذخایر گاز طبیعی در دریای سیاه، اکتشاف جدید ما دریچه‌ای را برای اکتشافات مشابه در دیگر میدان‌های گازی مجاور منطقه باز خواهد کرد. حفاری‌های جدید را فورا آغاز خواهیم کرد. رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت «ارزش گاز طبیعی که در دریای سیاه کشف کرده‌اند، با بهای امروز در بازارهای بین‌المللی، بالغ بر یک تریلیون دلار است».

اردوغان با اشاره به اینکه مصمم به تبدیل ترکیه به عنوان مرکز انرژی حوزه‌های خزر، مدیترانه و خاورمیانه هستند، افزود: «هدف نهایی ما به پایان رساندن و اتمام وابستگی کشورمان به نفت و گاز طبیعی خارجی در اسرع وقت و اعلام خودکفایی ترکیه در زمینه تامین انرژی است».

رئیس جمهوری ترکیه در این سخنرانی نسبت به خطر تروریسم نیز سخن گفت. وی تاکید کرد «ما برای رفع کامل تهدیدات علیه کشورمان به ویژه سوریه، گام‌های جدیدی برای رفع شکاف‌های خط امنیتی به عمق 30 کیلومتر بر خواهیم داشت… ما وارد مرحله جدیدی از مبارزه خواهیم شد که ظرفیت مسلحانه سازمان تروریستی و همچنین تمام منابع و زیرساخت‌های آن را که از آن قدرت و پشتیبانی دریافت می‌کند، نابود خواهد کرد».

اردوغان در توضیح نظام سیاسی موجود گفت «وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که 20 سال آخر قرن اول جمهوری خود را به دوره ای تبدیل کرده ایم که تقریباً تمام کاستی های گذشته را جبران کرده و تقریباً همه اشتباهات را اصلاح کرده ایم».

در مورد افزایش قیمت‌ها آقای اردوغان گفت «ما هرگز کسانی را که به دنبال فرصت طلبی با قیمت گذاری بالاتر از افزایش هزینه های نهاده هستند نخواهیم بخشید. مبارزه با فرصت طلبان باید بر مبنای اخلاقی و قانونی انجام شود. از نظر ما، فرصت‌طلبان افراد شرور، بداخلاقی و ناصادقی هستند که سعی می‌کنند کشتی ترکیه را به نفع سود روزانه خود سوراخ کنند».