اردوغان: سوئد و فنلاند باید ۱۳۰ تروریست را به آنکارا تحویل دهند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز یکشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۲۳، در جریان دیدار با جوانان در شهرستان فتحیه استان موغلا گفت: «برای موافقت آنکارا با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، این ۲ کشور حوزه اسکاندیناوی باید ۱۳۰ تروریست را به ترکیه تحویل دهند که تاکنون این کار را انجام نداده‌اند».

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در انتقاد از بی‌تفاوتی سوئد درباره اقدامات تحریک‌آمیز گروه تروریستی پ.ک.ک در استکهلم اظهار داشت: «امکان تیره‌‌شدن روابط دو کشور وجود دارد».

وی در ادامه سخنانش درباره موافقت آنکارا با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو گفت: «به آنها گفتیم که باید ۱۳۰ تروریست را به ما بازگردانند تا در پارلمان‌مان با پیوستن آنها (به ناتو) موافقت کنیم اما آن‌ها این کار را نکردند».

اردوغان اضافه کرد: «شاهد تظاهرات گروه تروریستی پ‌ک‌ک در خیابان‌های سوئد هستیم که پیش‌تر در این‌باره هشدار داده بودیم، اما متاسفانه این تظاهرات متوقف نشد». وی به سوئد هشدار داد و گفت: «در صورتی‌که اقدامات تحریک‌آمیز پ‌ک‌ک در سوئد متوقف نشود، تنش در روابط‌مان با استکهلم افزایش خواهد یافت».

پیش‌تر مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند دولت بایدن درخواست فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه را برای موافقت با آن به کنگره ارجاع داده‌ است. پس از انتشار این خبر، چند مقام آمریکایی گفتند که موافقت کنگره با فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه وابسته به موافقت آنکارا با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو است. 

همچنین ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، یکشنبه گذشته از ترکیه خواست تا موافقت خود را با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو اعلام کند. وی در سخنانی گفت: «زمان آن فرا رسیده که ترکیه با درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو موافقت کند».

پیش از این نخست وزیر سوئد گفته بود که ترکیه برای عضویت سوئد در ناتو خواسته‌هایی را مطرح کرده است که ما نمی‌توانیم همه آنها را بپذیریم.

قابل ذکر است که این دو کشور واقع در شمال اروپا، پس از حمله روسیه به اوکراین درخواست پیوستن به ائتلاف نظامی غرب را دادند، اما عضویت آنها باید مورد تایید تمامی کشورهای ناتو باشد. تنها ترکیه و مجارستان هنوز با این توافق موافقت نکرده‌اند.