اردوغان: نتانیاهو دیگر مخاطب من نخواهد بود

رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه نتانیاهو مسئول شماره یک در جنایات غزه است گفت: «از این پس نتانیاهو را مخاطب قرار نخواهیم داد و او را از ذهن‌مان پاک کردیم».

به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۴ نوامبر، اردوغان در جمع خبرنگاران در هواپیما در مسیر بازگشت از قزاقستان، با تاکید بر اینکه آنها فاجعه انسانی در فلسطین به‌ویژه غزه را در دستور کار نشست قرار دادند، گفت: «در مورد اینکه چگونه می‌توانیم خونریزی را متوقف کنیم و به صلح پایدار کمک کنیم، تبادل نظر کردیم».

اردوغان با بیان اینکه اسرائیل گام بسیار اشتباهی برداشت گفت: «با این گام در واقع آینده خود را تاریک کرد. این وضعیتی است که نه تنها اسرائیل، بلکه گسترش آن اوضاع در خارج از اسرائیل را نیز مختل می‌کند. بنابراین آنچه باید انجام شود این است، عقب‌نشینی کند و متوقف شود».

اردوغان خاطرنشان کرد که اسرائیل عمدا در تلاش برای فروپاشی سیستم بهداشت و درمان غزه است. جامعه جهانی نیز چشمان خود را بر ظلم می‌بندد و غیرنظامیان، بیماران و نوزادان را رها می‌کنند تا بمی‌رند.

اردوغان با بیان اینکه از فرمول‌هایی حمایت می‌کنیم که صلح و آرامش را برقرار خواهد کرد، گفت: «از طرح‌هایی که زندگی فلسطینی‌ها را سیاه می‌کند و آنها را از صحنه تاریخ محو می‌کند، حمایت نخواهیم کرد».

اردوغان در خصوص موضوع ضمانت در غزه گفت: «ما به عنوان ترکیه باید نقش رهبری را بر عهده بگیریم و این تحولی خواهد بود که حال و آینده را در طول تاریخ شکل خواهد داد».