اردوغان: گام به گام تا تحقق چشم‌انداز ۲۰۲۳

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی در بیست و ششمین مجمع عمومی انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل کشور در مرکز همایش‌های خلیج استانبول گفت: به رغم همه کارشکنی‌ها گام به گام به سوی تحقق تمامی وعده‌های چشم‌انداز ۲۰۲۳ که ده سال پیش به مردم داده بودیم، نزدیک ‌می‌شویم.

وی افزود: در عرصه اقتصادی علیرغم همه مشکلات، در حال بهبود سریع و رشد جهشی هستیم.

اردوغان ادامه داد: در دوره پیشرو در نظر داریم همکاری با موساد را به منظور محقق ساختن پتانسیل اقتصادی کشور در حوزه بین المللی افزایش دهیم.

اردوغان گفت: با یاری خدا و همت شما ترکیه به اهداف ۲۰۲۳ دست خواهد یافت و با همکاری شما اهداف ۲۰۵۳ را بر دوش فرزندانمان به امانت خواهیم گذاشت.

برنامه چشم انداز ۲۰۲۳ ترکیه یک مجموعه ای از اهداف جمعی است. ترکیه می خواهد تا سال ۲۰۲۳، در صدمین سالگرد جمهوری ترکیه، به آن دست یابد. این اهداف بر روی اقتصاد، جهانگردی، انرژی، سیاست خارجی، حمل و نقل و مراقبت های بهداشتی متمرکز است.

خلاصه ای از مهم ترین اهداف سند چشم انداز۲۰۲۳ ترکیه عبارتند از:

ترکیه در سال ۲۰۲۳ یکی از۱۰ اقتصاد برتر جهان باشد.

میزان تولید ناخالص داخلی ترکیه به رقمی نزدیک به ۲ تریلیون دلار برسد.

صادرات ترکیه به ۵۰۰ میلیارد دلار برسد.

نرخ تورم و نرخ بهره به یک عدد تک رقمی برسد.

استانبول یکی از ۱۰ بازار و مرکز مالی برتر جهان باشد و تعداد شرکت‌ های ترک فعال در بورس اوراق بهادار استانبول (ISE) حداقل یک هزار شرکت بزرگ باشد و دست کم نمایندگان شرکت های غول پیکر ۱۰ کشور جهان، در بورس استانبول حضور داشته باشند.