اردوغان:‌  ۱۰۰ هزار لیر کمک نقدی به بستگان جان‌باخته‌های زلزله‌

رجب طیب اردوغان رئيس‌جمهوری ترکیه، از پرداخت مبلغ ۱۰۰ هزار لیر به بستگان جان باختگان زلزله، برای رفع نیازهای فوری‌شان خبرداد.

به گزارش NTV، رئيس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه ۱۴ فوریه، پس از نشست کابینه دولت در مرکز سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه (آفاد) گفت: «هیچ یک از هموطنان‌مان را چه از نظر مادی و چه معنوی تنها نخواهیم گذاشت، امدادرسانی و اسکان ادامه خواهد یافت». 

اردوغان با بیان اینکه مبلغ ۱۰۰ هزار لیر به بستگان جان باختگان زلزله برای رفع نیازهای فوری‌شان پرداخت خواهد شد گفت: «برای افرادی که خانه‌هایشان غیر قابل سکونت شده، مبلغ ۱۵ هزار لیر کمک‌هزینه «نقل مکان» و ماهیانه ۵ تا ۲ هزار لیر کمک‌هزینه «اجاره مسکن» به مدت یک سال پرداخت خواهد شد. همچنین برای هر خانوار مبلغ ۱۰ هزار لیر «کمک حمایتی معیشتی» در نظر گرفته شده است».

وی در ادامه افزود: «حتی یک دقیقه هم برای از دست دادن نداریم، هر جا که ارزیابی خسارت به پایان برسد، فورا کار ساخت و ساز را آغاز خواهیم داد. ما هر خانه و محل کار ویران شده یا غیرقابل سکونت در اثر زلزله را بازسازی کرده و به صاحبان اصلی‌اش تحویل خواهیم داد. با ساخت خانه‌ها در موقعیت قبلی آن‌ها یا در منطقه‌ای جدید، تمام ویرانی‌های زلزله جبران خواهد شد».

اردوغان با تأکید اینکه صندوق اعتباری مازاد برای اصناف منطقه تدارک دیده شده است گفت: «از کشاورزان حمایت ۸.۳ میلیارد لیری به عمل خواهد آمد و پرداخت مالیات برای حدود ۶۳۸ هزار مودی مالیاتی به دلیل وضعیت فوق‌العاده به تعویق خواهد افتاد».