اردوغان: ۵۰۰ هزار پناهجو به سوریه برمی‌گردند 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرد «هم اکنون شروع به بازپس فرستادن ۵۰۰ هزار پناهجو به خانه‌های نوع بریکت در شمال سوریه کرده‌ایم».

روز ۲۴ می، اردوغان، طی سخنانی در آنکارا در خصوص بازگشت پناهجویان سوریه گفت: «با آغاز بازگشت حدود ۵۰۰ هزار پناهجوی سوری به کشورشان، روند ساخت مسکن‌ برای اقامت یک میلیون پناهجو نیز ادامه دارد».

مسئله بازگرداندن حدود از ۳.۵ میلیون پناهجوی سوریه‌ای و مهاجران غیر قانونی ترکیه به کشورشان، یکی از موضوعات داغ انتخابات ترکیه است که به بخشی از وعده رقبای انتخاباتی تبدیل شده است.

پس از آنکه رقبای انتخاباتی طیب اردوغان، مدعی شدند حدود ۱۰ تا ۱۳ میلیون مهاجر در ترکیه زندگی می‌کنند و نمی‌خواهند ترکیه به «مهاجرستان» تبدیل شود، اداره مهاجرت ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تعداد اتباع خارجی در کشور ۴ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۶۶۳ نفر است.

بر این اساس، تعداد سوریه‌ای‌های تحت حمایت موقت ۳ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۴۲۹ نفر است. این اداره همچنین خبر از آن داده است که تاکنون ۵۵۴ هزار و ۱۱۴ شهروند سوری داوطلبانه، به کشورشان بازگشته‌اند.

بر اساس این بیانیه ۳۰۰ هزار و ۷۲۰ تبعه خارجی تحت حمایت بین‌المللی نیز در ترکیه اقامت دارند. تعداد اتباع خارجی دارای مجوز اقامت نیز یک میلیون و ۳۰۸ هزار و ۵۱۴ نفر اعلام شد.