ازدحام در فرودگاه کابل

  فرودگاه حامد کرزی بعد از آنکه نیروهای طالبان در ۱۵ آگوست، کنترل شهر کابل را به دست آوردند، بدل به یکی از خبرسازترین نقاط افغانستان شده است. بسیاری از شهروندان افغان که از این دست به دست شدن حکومت نگران هستند به دنبال یافتن راه خروج از این کشور به فرودگاه کابل رفته‌اند. چرا که تنها راه خروج از کشور این فرودگاه است. در پی هجوم شهروندان به این فرودگاه خبرها و تصاویر تلخی از آنجا مخابره شده است.

  در روزهای گذشته ازدحام‌ در فرودگاه حامد کرزی افزایش یافته و در ۲۴ ساعت گذشته نیز بر تنش‌ها در این فرودگاه افزوده شده است. در نتیجه این امر وزارت خارجه آمریکا از بسته شدن ۴۸ ساعته فرودگاه کابل برای تخلیه و انتقال کسانی که وارد این فرودگاه شده‌اند خبر داده است.

  یکی از عوامل دیگری که موجب شده تا تصمیم برای بسته شدن این فرودگاه گرفته شود، امکان انجام عملیات خراب کارانه از سوی شاخه خراسان داعش است. طالبان اعلام کرده است که به ابن گروه اجازه فعالیت خرابکارانه را نخواهد داد و حتی به همراه نیروهای آمریکایی به دنبال آرام کردن اوضاع در فرودگاه کابل است. اما، مقام‌های آمریکایی معتقدند که طالبان اطلاعات مربوط به این فرودگاه را در اختیار نیروهای داعش قرار داده‌ا است.

  (Photo by SHAKIB RAHMANI/AFP via Getty Images)

  تخلیه نیروها و افغان‌ها از کابل

  به گفته مقامات پنتاگون در یک هفته گذشته دست کم ۱۷ هزار نفر از فرودگاه حامد کرزی تخلیه شده‌اند. به گفته سرلشکر ویلیام هنک تیلور ۵۸۰۰ سرباز آمریکایی در حال حاضر در تخلیه میدانی کمک می‌کنند. 

  ترکیه توانسته است که بیش از ۹۵۰ نفر از شهروندان خود را همراه با برخی از شهروندان افغانستان از این کشور خارج کند،‌ وزارت دفاع آلمان که نیروهایش در تخلیه حضور دارند نیز از خارج کردن ۲۰۰۰ نفر از فرودگاه کابل خبر داده است. همچنین ایتالیا نیز از انتقال ۷۰۰ شهروند افغان به کشور خود خبر داده است.

  در طی عملیات تخلیه و با وجود نیروهای مختلف از کشورهای متفاوت برای کنترل وضعیت فرودگاه، ازدحام‌های به وجود آمده باعث شده است که طی ۷ روز گذشته ۲۰ نفر جان خود را از دست دهند.

  نیروهایی از کشورهای مختلف اعم از آمریکا، آلمان، ترکیه و انگلستان برای برقراری نظم در فرودگاه کابل فعالیت دارند.

  (MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES)