از بازنشستگی زنان خانه‌دار تا ممنوعیت صبحانه‌های متنوع، ارائه پنج‌هزار درخواست مردمی به پارلمان ترکیه در سال ۲۰۲۳

به گزارش خبرگزاری آناتولی، از زمان آغاز به‌کار بیست‌وهشتمین دوره مجلس ترکیه در ۱۵ می ۲۰۲۳ تا ۱۵ نوامبر همین‌ سال، نزدیک‌ به‌پنج‌هزار درخواست به کمیسیون درخواست‌های مردمی پارلمان ارسال شده است.

یکی از درخواست‌های جالبی که یک شهروند قونیه آن‌ را ثبت کرده «اجازه بازنشستگی به زنان خانه‌دار بعد از ۲۵ سال از شروع زندگی مشترک» است. کمیسیون درخواست‌های مردمی در پاسخ به این درخواست اعلام کرد: «در رابطه با اصلاح قانون بیمه‌های تامین اجتماعی و بیمه‌های سلامت عمومی و یا اعمال قوانین جدید در حوزه بازنشستگی، این کمیسیون قادر به اقدام بیشتری نیست».

در میان درخواست‌ها، شهروندان زیادی خواستار توقف حملات اسرائیل به غزه شده بودند. این درخواست‌ها شامل اخطار ترکیه اسرائیل، گذراندن خدمت داوطلبانه سربازی برای فلسطین، تحریم تمامی محصولات اسرائیلی، بستن سفارت اسرائیل و ایجاد کمپین جمع‌آوری کمک‌های مالی برای غزه بود.

اما درخواست‌های کاربردی‌ای نیز در این کمیسیون ثبت شده است. از جمله آن‌ها می‌توان به درخواست برای مبارزه با تقلب در بازار ارز دیجیتال، ممنوعیت ارائه صبحانه‌های متنوع به دلیل هدررفت مواد غذایی، اخذ مالیات از صاحبان قایق‌های بادبانی، امکان خرید‌وفروش سکه طلا در بانک‌های دولتی، رفع مشکل ترافیک و راه‌حل‌هایی برای مشکل اجاره‌های گزاف اشاره کرد.

بر اساس داده‌هایی که کمیسیون درخواست‌های مردمی منتشر کرده، ۱۴۵۳ درخواست‌ توسط زنان و ۳۵۰۱ درخواست از سوی مردان ثبت شده است. همچنین ۹۰ درصد درخواست‌ها از طریق ایمیل و سایر آن‌ها به‌صورت حضوری، فکس، ارسال از طریق پست و از طریق نماینده‌های پارلمان ثبت شده است.