از بیم «پگاسوس» مکرون دستگاه موبایل و خط خود را عوض کرد

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به‌دلیل نگرانی از اینکه هدف حمله هکرهای مراکشی توسط جاسوس‌افزار «پگاسوس» قرار گیرد، گوشی تلفن همراه و شماره خود را تغییر داد.

رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که مكرون پس از اعلام کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی و اطلاع از اینکه تلفن‌ وی هک شده، با شورای دفاع و امنیت ملی تشکیل جلسه داد.

اگرچه سازمان‌های اطلاعاتی فرانسه پیش‌تر به ماکرون در این زمینه هشدار داده بود اما رئیس‌جمهور فرانسه این هشدارها را جدی نگرفته بود.

در مارس ۲۰۱۹ گزارش‌هایی مبنی بر اینکه سرویس اطلاعاتی مراکش سعی کرده یکی از تلفن‌های هوشمند مکرون را که از سال ۲۰۱۷ برای ارتباط با خبرنگاران مورد استفاده بوده را شنود کند، منتشر شده بود.

بعدتر نیز گزارش‌هایی دیگری مبنی بر اینکه علاوه بر مکرون بیش از ۱۰۰ نفر در فرانسه از جمله ادوارد فیلیپ، نخست وزیر سابق، مقامات دولتی و روزنامه‌نگاران توسط بدافزارهای جاسوسی شنود می‌شوند، منتشر شد.

طبق گزارش‌ها، علاوه بر ماکرون، رئیس جمهور عراق، نخست‌وزیر پاکستان، نخست‌وزیر مصر، رئیس شورای اروپا و بسیاری دیگر از چهره‌های سیاسی جهان مورد حمله این جاسوس‌افزار قرار گرفته‌اند.

روز گذشته یک مقام عربستان سعودی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرگزاری «SPA» در خصوص استفاده ریاض از یک برنامه جاسوسی اسرائیل با نام «پگاسوس» اظهار داشت: «هیچ سازمانی در عربستان سعودی از برنامه شنود تماس‌ها استفاده نکرده است و خبرهای آمده در این باره را تکذیب کرده و بی‌اساس اعلام می‌کنم».

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در ماه ژوئن در گزارشی اعلام کرده بود که شرکت کوادریم (Quadream) اسرائیل از سال ۲۰۱۹ در حال فروش نرم افزار‌های جاسوسی به عربستان سعودی است.

در این گزارش تاکید شده بود که شرکت کوادریم نرم‌افزاری برای نفوذ و حملات سایبری به تلفن‌های همراه تولید می‌کند و عربستان سعودی از مشتریان آن است.

نام شرکت‌های سایبری اسرائیلی در اخبار فروش نرم‌افزارهای جاسوسی به عربستان سعودی بارها ذکر شده است.

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی اعلام کرد: در تحقیق انجام شده توسط ۱۷ رسانه، جاسو‌س‌افزار متعلق به گروه NSO به صورت گسترده‌ای در جهان برای مقاصد مخرب مورد استفاده قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، حکومت‌های ۱۰ کشور از جمله بحرین، قزاقستان، مکزیک، مراکش، آذربایجان، رواندا، عربستان سعودی، مجارستان، هند و امارات متحده عربی از جمله مشتریان گروه NSO هستند. این نرم‌افزار جاسوسی برای توطئه علیه فعالان مدنی و سیاسی، روزنامه نگاران، وکلا و سیاستمداران به دولت‌ها فروخته شده است.

با استفاده از این نرم افزار تلفن فرد به دستگاه «تجسس» بدل شده و بدون اطلاع و رضایت کاربر بسیاری از برنامه‌های کاربردی مانند میکروفن، دوربین، پیام، ضبط صدا و لیست تماس‌ها در دسترس قرار می‌گیرد.

رواندا، مراکش، هند و مجارستان ادعای استفاده از نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس برای ردیابی را تکذیب و رد کردند. گروه NSO نیز تمامی اتهامات علیه این شرکت را تکذیب کرده است.