از موضوع سوریه تا گردشگری؛ گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و ترکیه

به گزارش خبرگزاری آناتولی، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز ۱۷ ژانویه در آنکارا در مورد روابط دوجانبه ایران و ترکیه و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی ازجمله جنگ داخلی سوریه دیدار و گفت‌وگو کردند. 

یکی از موضوعات مهمی که بین دو وزیر خارجه مورد بحث قرار گرفت، سوریه بود؛ زیرا هر دو کشور در «روند آستانه» (مکانیزم ایجاد ثبات در این کشور جنگ‌زده) با روسیه شریک هستند. چاووش اوغلو با اشاره به اینکه جنگ در سوریه بیش از ۱۱ سال است که ادامه دارد، گفت: «ما، دو کشور ایران و ترکیه قویاً از تمامیت ارضی و وحدت سیاسی سوریه حمایت می‌کنیم». 

مقامات ایران و ترکیه همچنین در مورد همکاری در حوزه انرژی بحث و تبادل نظر کردند؛ زیرا ترکیه مقدار قابل توجهی از گاز طبیعی خود را از ایران تأمین می‌کند. اخیراً گزارش‌هایی مبنی بر کاهش ۷۰ درصدی صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه منتشر شده بود. چاووس اوغلو در اینباره گفت: «به علت پیش‌آمدن یک نقص فنی کاهش واردات گاز داشتیم و از ۳۰ میلیارد متر مکعب به ۶ میلیارد متر مکعب رسیده‌ایم. ایران و ترکیه آماده هستند تا در رفع این مشکل همکاری کنند». 

چاووش اوغلو همچنین با اشاره به اینکه روال گردشگری به حالت پیش از همه‌گیری بازگشته است، در مورد آمار گردشگری در سال ۲۰۲۲ گفت: «حدود ۲.۲ میلیون گردشگر از ایران به ترکیه آمدند. خطوط هوایی ما در هفته ۲۰۰ پرواز متقابل انجام می‌دهد و همچنان از افزایش تعداد گردشگران حمایت می‌کنیم». 

چاووش اوغلو با اشاره به اینکه ترکیه و ایران کشورهایی هستند که با تهدید تروریسم روبرو هستند، گفت: «ما اقدامات لازم برای از بین بردن تهدید پ‌ک‌ک انجام می‌دهیم». امیرعبداللهیان نیز در این رابطه گفت: «همکاری ما با ترکیه در مبارزه با تروریسم در بالاترین سطح است». 

امیرعبداللهیان با بیان اینکه روابط اقتصادی و تجاری ترکیه و ایران در سطح خوب، اما کمتر از ظرفیت دو کشور است، گفت: «در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز بر روابط تجاری دو کشور تاکید و پیشنهاداتی برای رسیدن به سقف روابط تجاری ارائه کرده است. در این زمینه برای توسعه سه بازارچه مرزی بین دو کشور اقدام خواهد شد».

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به تعلیق حقوق زنان افغانستان برای تحصیل در دانشگاه توسط دولت طالبان گفت: «ممانعت حکومت موقت افغانستان از تحصیل زنان را مغایر دین اسلام می‌دانیم و بر ضرورت ایجاد یک دولت فراگیر به منظور بهبود اوضاع تاکید می‌کنیم».  

همچنین وزیر خارجه ایران درباره چگونگی جان‌باختن مهسا امینی و اعتراضات سراسری پس از آن در این کشور گفت: «در ایران زنان از آزادی و حقوق بالایی برخوردار هستند. این‌که یک دختر ایرانی با مرگ طبیعی از دنیا رفت باعث تاسف ما شد».