از کجا بلیط بخریم؟ سفرهای زمستانی «قطار سریع‌السیر شرق» آغاز شد

وزارت حمل و نقل و زیرساخت ترکیه اعلام کرد قطار سریع‌السیر توریستی شرق، اولین سفر زمستانی خود را برای دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۳ آغاز کرده است. پیش‌بینی شده است در بازه زمانی ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۲۰ مارس ۲۰۲۳، حدود ۱۳ هزار و ۷۶۰ مسافر توسط ۸۶ سفر این قطار تاریخی جا‌به‌جا شوند. 

قطار سریع‌السیر توریستی شرق، یکی از ۴ مسیر برتر سفر با قطار در جهان است و اولین سفر تفریحی خود را در ماه مه سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. پس از آن مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفت و در دوره زمانی ۲۰۲۱-۲۰۲۲، ۶۲ سفر (مجموعاً ۱۳ هزار و ۵۴۴ مسافر) توسط قطار انجام شد. 

ساعت‌های حرکت قطار چه زمانی است؟ 

قطار سریع‌السیر شرق روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه ساعت ۱۵:۵۵ از آنکارا و روزهای چهارشنبه، جمعه و یکشنبه ساعت ۲۲:۳۰ از کارس حرکت می‌کند و مسیر ۱۳۰۰ کیلومتری آنکارا – کارس را در حدود ۳۲ ساعت می‌پیماید. 

قیمت بلیت‌های سریع‌السیر شرق توریستی چقدر است؟

در فصل سفرهای ۲۰۲۲-۲۰۲۳، قیمت بلیت‌های این قطار برای کوپه تخت‌خواب‌دار بدون در نظر گرفتن تعداد افراد، ۳۱۰۰ لیر و برای کوپه‌های نشیمن‌‌دار برای هر نفر ۳۳۹ لیر و برای صندلی‌های استاندارد پولمن ۱۸۹ لیر تعیین شده است. نکته مهم این است که باید بلیت قطار را ۳۰ روز پیش از سفر خریداری کنید. 

کوپه‎‌های تخت‌خواب‌دار و نشیمن چه تفاوتی دارند؟ 

کوپه‌های تخت‌خواب‌دار قطار، کوپه‌های دونفره‌ای هستند که کمد و سرویس بهداشتی دارند و برای کل یک کوپه بلیت فروخته می‌شود. اما کوپه‌های نشیمن‌ اقتصادی‌تر هستند و ظرفیت ۴ نفر مسافر را دارند. در این کوپه‌ها مانند قطارهای عمومی، ۴ تخت‌خواب تاشو وجود دارد و بلیت به ازای هر نفر فروخته می‌شود. 

بلیط قطار سریع‌السیر شرق را از کجا بخریم؟

برای خرید بلیط این قطار ۳۰ روز قبل از تاریخ سفر خود به سایت  www.tcdd.gov.tr یا اپلیکیشن راه‌آهن دولتی جمهوری ترکیه (TCDD) مراجعه کنید.