از ۱۸ به ۸؛ مالیات بر ارزش افزوده برق ۱۰ درصد کاهش یافت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه عصر ۲۸ فوریه  پس از نشست کابینه دولت اعلام کرد: مالیات بر ارزش افزوده برق از ۱۸ درصد به ۸ درصد کاهش می‌یابد. وی همچنین خبر داد که  سقف مجاز مصرف برق برای محاسبه قیمت از ۲۱۰ کیلووات ساعت به ۲۴۰ کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت.

بعد از کشمکش‌های بسیار میان دولت و شهروندان ترکیه بر سر تعرفه‌های قبض، سرانجام دیروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که هم مالیات بر ارزش افزوده برق را از  ۱۸ درصد به ۸ درصد کاهش می‌دهد و هم سقف میزان مصرف را از ۲۱۰ به ۲۴۰ افزایش می‌دهد.

در پی اعلام رئیس جمهوری ترکیه، سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی این کشور نیز جزئیات آیین نامه‌ای تعرفه برق را امروز اجرایی کرده و اعلام کرد با تعرفه جدید اگر خانواده‌ای در ماه ۲۴۰ کیلووات ساعت مصرف قبض داشته باشد با قبضی معادل ۳۰۲ لیر مواجه خواهد شد.

مسئله قبوض برق از آغاز سال نو به واسطه گران شدن ۵۰ درصدی تعرفه به تیتر اخبار ترکیه تبدیل شده بود و بسیاری نسبت به آن شکایت داشتند. پس از اعتراضات، دولت سقف محاسبه حداقل مصرف مجاز را از ۱۵۰ به ۲۱۰ کیلو وات ساعت افزایش داد.

بر اساس تصمیم جدید دولت، مصرف روزانه هر خانه ۸ کیلووات ساعت در نظر گرفته شده است که به مصرف واقعی ماهانه شهروندان ترکیه نزدیک‌تر است. بر اساس محاسبه مجله «انرژی» ترکیه مصرف متوسط ماهیانه شهروندان این کشور در یک ماه ۲۳۸ کیلووات ساعت است.