از ۱۹۲۳ تا ۲۰۲۳، صد سال موسیقی ترکی

  ترکیه میراثی طولانی در موسیقی و عشق به موسیقی دارد. از ارکسترهای گسترده گرفته تا سازهای به‌خصوص و سبک‌های منحصربه‌فرد ترکیه، همگی یادآور غنای موسیقی در این کشور هستند. در این پست، برخی از مهم‌ترین رخداد‌های دنیای موسیقی صد سال اخیر ترکیه را مرور می‌کنیم.

  Türk Sanat Müziği
  بعد از فروپاشی امپراتوری عثمانی و تاسیس جمهوری ترکیه به رهبری آتاتورک در سال ۱۹۲۳، تغییرات فرهنگی بسیاری در کشور رخ داد. یکی از مهم‌ترین تغییرات، ابداع شکل جدیدی از موسیقی به‌نام «موسیقی هنری ترک» بود که هارمونی‌های غربی را با دستگاه‌های سنتی ترکی ادغام کرد.

  Türk Beşleri
  در اوایل قرن بیستم، پنج آهنگساز با فواصل نزدیکی زمینه‌ساز انتقال موسیقی کلاسیک ترکی به سبک جدید و متاثر از غرب شدند. این هنرمندان احمد عدنان سایگون، اولوی جمال ارکین، جمال رشیت ری، حسن فریت آلنار و نجیل کاظم آکسس بودند که به «ترک‌های پنج‌تایی» مشهور شدند.

  Türk Halk Müziği
  «موسیقی خلق ترک» یکی از جریان‌های موسیقی در ترکیه بود که در دهه‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ به ظهور رسید. این سبک از موسیقی ترکی عمدتاً شامل موسیقی فولکلور-کلاسیک ترکیه، آهنگ‌های محلی و موسیقی محلی بی کلام بود که بسیاری از آن‌ها بی‌نام هستند و از مناطق مختلف گردآوری شده‌اند؛ شاعران و آهنگسازان این سبک نیز در مورد بسیاری از آهنگ‌ها، ناشناخته و از عاشیق‌های محلی بودند.

  Türk Pop Müziği
  از دهه ۱۹۶۰ ترکیه شاهد رشد موسیقی پاپ تحت تاثیر راک‌ اند رول غربی بود. آژدا پکان، فیکرت کیزیلوک و اوزدمیر اردوغان از جمله هنرمندان محبوب این سبک موسیقی بودند. همزمان با رشد موسیقی پاپ، سبکی با نام «Turkish Hafif Müziği» در میان خوانندگان رواج یافت که ترکیبی از اشعار ترکی و آهنگ‌ها و تنظیم‌های غربی بود؛ به عبارت دیگر در این زمان بود که آهنگ‌های کاور پاپ ترکی رواج یافتند.

  Anadolu Rock
  در دهه ۱۹۷۰ با ظهور سبک «راک آناتولی»، ژانری از موسیقی راک و فولک سنتی آناتولی در هم‌آمیخته شد که دوران اوج موسیقی ترکی را رقم زد. گروه‌هایی مانند Moğollar و نوازندگان موسیقیدانانی ازجمله باریش مانچو، سلدا باغجان و ارکین کُرای از سرشناس‌ترین هنرمندان این سبک هستند.

  Arabesk Müziği
  در دهه ۱۹۸۰ هنرمندانی مانند ابراهیم تاتلیسس و اورهان گنجه‌بای موسیقی سبک آرابسک را در ترکیه رواج دادند. این سبک ترکیبی از موسیقی فولک ترکی با عناصر عربی و بیزانسی است که مسائل اجتماعی و اقتصادی آن زمان را بازتاب می‌داد. علاوه بر موسیقی آرابسک، در این زمان موسیقی پاپ نیز بار دیگر با هنرمندانی از جمله سزن آکسو و نیلوفر شکوفا شد.

  Tarkan و Sertab Erener
  در دهه ۱۹۹۰ تارکان، ستاره پاپ ترکیه ظهور کرد که با موفقیت آلبوم «بوسه» موسیقی پاپ ترکی را به یک موسیقی جهانی تبدیل کرد. اما با شروع قرن ۲۱ و اولین حضور ترکیه در مراسم یوروویژن سال ۲۰۰۰، عصر جدیدی در موسیقی این کشور رقم خورد. در سال ۲۰۰۳، سرتاب ارنر توانست با آهنگ «Every way That I Can» برنده یوروویژن لتونی شود.

  Türkçe Rap
  در دهه ۲۰۱۰ ژانرهایی مانند رپ، موسیقی الکترونیک و ایندی در کنار موسیقی پاپ و راک محبوبیت یافت. هنرمندانی مانند Gaye Su Akyol و Büyük Ev Ablukada در این دوره توانستند رنگ‌وبویی جدید به موسیقی ترکیه ببخشند. تا امروز نیز موسیقی ترکیه به نوآوری در مقیاس جهانی ادامه داده و هنرمندان زیادی از ترکیه به جهان معرفی شده است.