استانبول؛ بهترین شهر اروپا در سال ۲۰۲۳ 

براساس لیستی که مجله مسافرتی Travel + Leisure هرساله با عنوان «بهترین‌های جهان» منتشر می‌کند، استانبول با امتیاز ۹۰.۲۳ در فهرست «۱۵ شهر برتر اروپایی» رتبه اول را کسب کرده است. 

بر اساس این گزارش که در تاریخ ۱۱ جولای منتشر شده، شهرهای منتخب بر اساس رای مردم به دسته‌بندی‌هایی از جمله جاذبه‌های گردشگری، مکان‌های دیدنی، فرهنگ، غذا، میزان دوستانه بودن شهر، مراکز خرید و ارزش بازدید مشخص شده‌اند. خوانندگان این مجله، شهر استانبول را با عناوینی مثل «شهری بسیار زیبا با انتخاب‌های زیاد گردشگری» و یا «مناسب برای هر بودجه‌ای» توصیف کرده‌اند. 

علاوه بر این، بازار بزرگ استانبول، میدان سلطان احمد، مسجد آبی و تنگه بسفر محبوب‌ترین مقاصد گردشگری خوانندگان مجله بوده است. «هتل چهار فصل» نیز با دریافت نمره کامل از سوی خوانندگان به عنوان «بهترین هتل جهان» انتخاب شده است. 

پس از استانبول به ترتیب شهرهای فلورانس (ایتالیا) با امتیاز ۸۹.۴۸، رم (ایتالیا) با امتیاز ۸۸.۹۱، لیسبون (پرتغال) با امتیاز ۸۸.۶۲ و پورتو (پرتغال) با امتیاز ۸۸.۰۹ در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. 

هرساله مجله Travel + Leisure از خوانندگان خود می‌خواهد که تجربیات سفر خود در سراسر جهان را نیز ارزیابی کنند. در سال ۲۰۲۳، با افزایش ۲۵ درصدی نسبت به ارزیابی‌های قبلی، نزدیک به ۱۶۵هزار خواننده در رای‌گیری بهترین شهرها شرکت‌ کرده‌اند. در رای‌گیری امسال بیش از ۸۵۰۰ واحد مستقل (هتل، شهر، خطوط مسافرتی و…) به رای گذاشته شده بود.